Ustaw jako stronę startowąDodaj do ulubionychKontaktMapa stronyKanał RSS

Słowo na III Niedzielę Zwykłą - O. Tomasz Bajda

III Niedziela zwykła, Jezus naucza, świątynia w Nazaret, ewangelia, Jezus Chrystus, Słowo Boże, Tomasz Bajda, OSCam

Słowo na III Niedzielę Zwykłą (24.01.2010)

Ostatnia aktualizacja: 22/01/2010; 08:32.

   


Liturgia Słowa w III Niedzielę zwykłą przedstawia nam Pana Jezusa w świątyni w Nazarecie, jak odczytuje fragment proroctwa Izajasza, dotyczący misji zapowiadanego od wieków Mesjasza: "Duch Pański spoczywa na Mnie... posłał Mnie, abym ubogim niósł dobrą nowinę, więźniom głosił wolność, a niewidomym przejrzenie; abym uciśnionych odsyłał wolnymi, abym obwoływał rok łaski od Pana" (Łk 4, 19).

Jezus naucza w świątyni w Nazarecie

Przyjrzyjmy się więc uważniej na czym polega posłannictwo Jezusa. Przyszedł - przynosząc dobrą nowinę, wolność, przejrzenie, łaskę i wyzwolenie z ucisku. Nasuwa się tu pytanie czy potrafimy w Nim to odczytać, my ludzie żyjący współcześnie? Czy dla nas też Chrystus jest wysłannikiem wolności, światła, łaski czy dobrej nowiny?

Wolność - czy nauka Zbawiciela jest dla mnie zbiorem wiążących przepisów, nakazów i zakazów, uciążliwych obowiązków, czy źródłem wewnętrznej swobody i wolności?

Światło - czy mam w sobie zdolność widzenia w prawdzie, bez wyolbrzymiania i zniekształcania?

Łaska - czy wiem, co to znaczy żyć w stanie łaski, czy mi na tym zależy? A może pojęcie łaski Boga zacieśniłem tylko do spodziewanej od Niego pomocy w uzyskaniu dóbr i darów na miarę własnej, ograniczonej wizji szczęścia?

Ten, kto słucha w duchu wiary słów Bożych, spotyka zawsze Jezusa z Nazaretu, każde z Nim spotkanie na modlitwie i Eucharystii wyznacza człowiekowi nowy etap zbawienia.

O. Tomasz Bajda
Zobacz także:
Stronę wyświetlano 4489 razy
od 22 stycznia 2010 roku.
1998-2018 (C) Kamilianie & Krzysztof Gawliczek.