Ustaw jako stronę startowąDodaj do ulubionychKontaktMapa stronyKanał RSS

Słowo na Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - O. Tomasz Bajda

Boże ciało, Uroczystość, Najświętszego Ciała, Krwi Chrystusa, liturgia słowa, Ewangelia, Jesus, Chrystus, ewangelia, Jezus Chrystus, Słowo Boże, Tomasz Bajda, OSCam

Słowo na Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (03.06.2010)

Ostatnia aktualizacja: 02/06/2010; 11:39.

   


Dzisiejsza Ewangelia skupia naszą uwagę na cudownym rozmnożeniu chleba, które jest zapowiedzią komunii świętej. Oto widzimy oczami naszej wiary, na pustyni Chrystusa otoczonego tłumem ludzi, który opowiadał o Królestwie Bożym. Gdy wszyscy usiedli, Chrystus "wziął pięć chlebów i dwie ryby, spojrzał w niebo i odmówiwszy nad nimi błogosławieństwo, połamał i dawał uczniom, by podawali ludowi".

Procesja Bożego Ciała; foto by Indiana Jones; źródło: cyberfoto.pl

Gesty Chrystusa i Jego zachowanie jest podobne do tego, jakie miało miejsce w Wieczerniku, gdy Jezus, ustanawiając Eucharystię, "wziął chleb i odmówiwszy błogosławieństwo, połamał i dał uczniom..." (Mt 26,26). W całym tym wydarzeniu są też i inne charakterystyczne elementy mszy świętej: słuchanie Słowa Bożego, rzesze ludzi spragnionych pokarmu duchowego, uzdrowienie z chorób - równe oczyszczeniu z grzechów, nim nastąpi cud przemiany. Eucharystia staje się więc ucztą dla ludzi wszystkich czasów, aby zaspokoić głód Boga. Zatem dzisiejsza uroczystość staje się wezwaniem do ożywienia wiary i miłości człowieka, wobec Eucharystii, wobec Boga, który pozostał dla nas na ziemi w swoim Ciele i swojej Krwi.

O. Tomasz Bajda
Zobacz także:
Stronę wyświetlano 4098 razy
od 2 czerwca 2010 roku.
1998-2018 (C) Kamilianie & Krzysztof Gawliczek.