Ustaw jako stronę startowąDodaj do ulubionychKontaktMapa stronyKanał RSS

Słowo na XIV Niedzielę Zwykłą - O. Tomasz Bajda. W Liturgii Słowa słyszymy dziś dialog Pana Jezusa z jakimś "uczonym w Prawie", na temat tego, co należy czynić, by osiągnąć życie wieczne, a także kto jest naszym bliśnim. W odpowiedzi otrzymujemy Chrystusową przypowieść o miłosiernym Samarytaninie.

XV Niedziela Zwykła, Miłosierny Samarytanin, przypowieść, przypowieść o miłosiernym samarytaninie, liturgia słowa, Ewangelia, Jesus, Chrystus, ewangelia, Jezus Chrystus, Słowo Boże, Tomasz Bajda, OSCam

Słowo na XV Niedzielę Zwykłą (11.07.2010)

Ostatnia aktualizacja: 09/07/2010; 07:23.

   


W Liturgii Słowa słyszymy dziś dialog Pana Jezusa z jakimś "uczonym w Prawie", na temat tego, co należy czynić, by osiągnąć życie wieczne, a także kto jest naszym bliśnim. W odpowiedzi otrzymujemy Chrystusową przypowieść o miłosiernym Samarytaninie. Ten fragment Ewangelii jest nam dobrze znany, co nie znaczy, że łatwy do realizacji. Chcielibyśmy być tymi dobrymi, zasługującymi na pochwałę od Pana, a równocześnie tyle wszelakich spraw, sytuacji, osobistych uwarunkowań i słabości powstrzymuje nas - jak ewangelicznego kapłana i lewitę - od świadczenia innym miłosierdzia.

Miłosierny Samarytanin

Dwóch nieznajomych przechodzi obok, pozostawiając potrzebującego bez pomocy, dopiero pewien Samarytanin wzrusza się, zatrzymuje i udziela potrzebującemu pomocy. Wniosek jest jasny: nie należy czynić różnic ani z racji wyznania, narodowości czy poglądów politycznych, nie należy też odróżniać przyjaciół od nieprzyjaciół, bowiem każdy człowiek potrzebujący staje się ewangelicznym "bliśnim".

Przesłaniem dla każdego z nas z dzisiejszej Liturgii Słowa są słowa Chrystusa: "Idś i ty czyń podobnie", nieś pomoc i dobro wszędzie tam, gdzie go potrzebują, nie zważając na trudności i opinie innych, bo "Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili" (Mt 25, 40).

O. Tomasz Bajda
Zobacz także:
Stronę wyświetlano 9386 razy
od 9 lipca 2010 roku.
1998-2018 (C) Kamilianie & Krzysztof Gawliczek.