Ustaw jako stronę startowąDodaj do ulubionychKontaktMapa stronyKanał RSS

Słowo na XXII Niedzielę Zwykłą - O. Tomasz Bajda.

XXII Niedziela Zwykła, szkoła, nauka, uczta, zaproszenie, liturgia słowa, Ewangelia, Jesus, Chrystus, ewangelia, Jezus Chrystus, Słowo Boże, Tomasz Bajda, OSCam

Słowo na XXII Niedzielę Zwykłą (29.08.2010)

Ostatnia aktualizacja: 27/08/2010; 07:21.

   


Dzisiejszy fragment Łukaszowej Ewangelii znów stawia nas w Chrystusowej szkole. Otrzymujemy lekcję dobrego wychowania, pokory i bezinteresowności. Powodem do wygłoszenia takiego pouczenia dała Jezusowi obserwacja zachowania biesiadników przy stole "pewnego przywódcy faryzeuszów" - zauważył bowiem "jak sobie pierwsze miejsca wybierali".

Stół gościnny

Ciągle w człowieku istnieje pragnienie zaszczytu, wysunięcia się przed innymi, zwrócenia na siebie uwagi innych, uznania wszelkich faktycznych lub tylko pozornych zasług. Brak pokory idzie bowiem często w parze z pogwałceniem zasad dobrego wychowania, jak to miało miejsce w czytanym dziś fragmencie Ewangelii. Nigdy do końca nie znamy drugiego człowieka, nie wiemy ile otrzymał "talentów", ile czyni wysiłków, by dobrze nimi gospodarować. Pamiętajmy, natomiast, że Bóg umiłował każdego człowieka tą samą zbawczą miłością i każdego wyposażył w najwyższą godność swojego dziecka, stąd pozostawił sobie prawo do sądzenia naszych uczynków, a może bardziej jeszcze naszego zaangażowania w miłość.

W tym duchu, należy więc rozumieć Chrystusowe słowa: "Jeśli cię kto zaprosi na ucztę, nie zajmuj pierwszego miejsca, ...idź i usiądź na ostatnim", w poczuciu, że oprócz ciebie jest wielu innych, którym się należą miejsca godniejsze. A, może i nas "spotka zaszczyt wobec wszystkich współbiesiadników", gdy przyjdzie gospodarz i powie: "Przyjacielu, przesiądź się wyżej!".

O. Tomasz Bajda
Zobacz także:
Stronę wyświetlano 3659 razy
od 27 sierpnia 2010 roku.
1998-2018 (C) Kamilianie & Krzysztof Gawliczek.