Ustaw jako stronę startowąDodaj do ulubionychKontaktMapa stronyKanał RSS

Słowo na XXVI Niedzielę Zwykłą - O. Tomasz Bajda.

XXVI Niedziela Zwykła, Łazarz, wskrzeszenie, dobry uczynek, liturgia słowa, Ewangelia, Jesus, Chrystus, ewangelia, Jezus Chrystus, Słowo Boże, Tomasz Bajda, OSCam

Słowo na XXVI Niedzielę Zwykłą (26.09.2010)

Ostatnia aktualizacja: 24/09/2010; 09:08.

   


Kiedy słyszymy Ewangelię o bogaczu i Łazarzu, samorzutnie nasuwa się odpowiedź na - jakże często słyszane - pytanie, pretensje: "gdzie jest Boża sprawiedliwość, skoro złym ludziom powodzi się dobrze, a porządni cierpią głód, nędzę, upokorzenia, różne choroby czy inne dolegliwości?".

Wskrzeszenie Łazarza

Na pewno nie wszystkich zadowoli stwierdzenie, że sprawiedliwość Boża dosięgnie każdego z nas w życiu wiecznym, że wtedy odmieni się dola wielu ludzi, bo wówczas nastąpi wyrównanie doznanych krzywd, nagroda za dobre uczynki, a kara za złe. Człowiek niestety, pragnie doraźnych rozwiązań, domaga się już tu, na ziemi, widocznych odniesień, zgodnych z własnym poczuciem sprawiedliwości. Na szczęście drogi Boże nie są drogami naszymi.

W przypowieści tej Pan Jezus nie chce powiedzieć, że choroba jest lepsza od zdrowia, nędza od majętności, a upokorzenie od poczucia własnej wartości. Są to niewątpliwie "antywartości", które gotuje nam los, albo często i my sami, ale Bóg potrafi je wykorzystać dla naszego dobra. Dlatego w Ewangelii widzimy Jezusa uzdrawiającego chorych, przywracającego wzrok ślepym, siadającego do stołu z pogardzanymi przez faryzeuszy grzesznikami i celnikami, ale równocześnie Chrystus mówi, że trzeba wziąć krzyż swój na każdy dzień, a aby "zyskać życie wieczne", trzeba w jakiś sposób "stracić" doczesne.

O. Tomasz Bajda
Zobacz także:
Stronę wyświetlano 4289 razy
od 24 września 2010 roku.
1998-2018 (C) Kamilianie & Krzysztof Gawliczek.