Ustaw jako stronę startowąDodaj do ulubionychKontaktMapa stronyKanał RSS

"Oto Baranek Boży, który gładzi grzechy świata". Tak brzmi pierwsze Janowe określenie Jezusa. Izraelici wiedzieli, kogo symbolizuje baranek. To przecież dzięki krwi baranka, którą znaczyli odrzwia swoich domów, zostali wyzwoleni z niewoli egipskiej.

II Niedziela Zwykła, Baranek boży, jan, izraelici, symbol, Ojciec Niebieski, Duch Święty, niedziela, liturgia słowa, Ewangelia, Jesus, Chrystus, Jezus Chrystus, Słowo Boże, Tomasz Bajda, OSCam

Słowo na II Niedzielę Zwykłą (16.01.2011)

Ostatnia aktualizacja: 14/01/2011; 07:51.

   


"Oto Baranek Boży, który gładzi grzechy świata".

Baranek boży - witraż w Baptist church w El Cajon, California, autor: Rebecca Kennison, źródło: wikipedia.org

Tak brzmi pierwsze Janowe określenie Jezusa. Izraelici wiedzieli, kogo symbolizuje baranek. To przecież dzięki krwi baranka, którą znaczyli odrzwia swoich domów, zostali wyzwoleni z niewoli egipskiej. Obraz baranka i jego symbolika towarzyszyły im w drodze z Egiptu do Ziemi Obiecanej. Mieli pełną świadomość tego, że zostali ocaleni dzięki barankowi.

Liturgia Słowa na dzisiejszą niedzielę ukazuje Jezusa jako sługę Boga, jako pokornego baranka, który idzie na mękę, aby spełnić wolę Ojca. Obraz Chrystusa jako baranka ofiarującego się Ojcu Niebieskiemu staje się dla nas niezwykle wymowny. Podczas chrztu w Jordanie Jezus nie przedstawia się jako arcykapłan narodu wybranego, ale jako ten który jest Drogą, Prawdą i Życiem. Jezus przypomina nam, że nie przyszedł na świat, aby zasiąść na ziemskim tronie jako ziemski władca, ale jako cichy i pokorny baranek, by swoją ofiarą uwolnić człowieka z mocy grzechu i śmierci. Prośmy dziś, dobrego Boga w swoich modlitwach, abyśmy potrafili zrozumieć sens i znaczenie ofiary Chrystusa w naszym życiu.

O. Tomasz Bajda
Zobacz także:
Stronę wyświetlano 6039 razy
od 14 stycznia 2011 roku.
1998-2018 (C) Kamilianie & Krzysztof Gawliczek.