Ustaw jako stronę startowąDodaj do ulubionychKontaktMapa stronyKanał RSS

Kiedy przyszedł Jezus, powiedział: "Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić" (Mt 5, 17). Nauczał, że nie wystarczy tylko zewnętrzna wierność prawu; potrzeba głębszej wierności, wewnętrznej, zobowiązującej do działania umysł i serce.

VI Niedziela Zwykła, prawo pańskie, Chrystus, niedziela, liturgia słowa, Ewangelia, Jesus, Chrystus, Jezus Chrystus, Słowo Boże, Tomasz Bajda, OSCam

Słowo na VI Niedzielę Zwykłą (13.02.2011)

Ostatnia aktualizacja: 11/02/2011; 08:56.

   


"Błogosławieni, którzy postępują według Prawa Pana" (PS 119, 1)

Prawo

Kiedy przyszedł Jezus, powiedział: "Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić" (Mt 5, 17). Nauczał, że nie wystarczy tylko zewnętrzna wierność prawu; potrzeba głębszej wierności, wewnętrznej, zobowiązującej do działania umysł i serce. "Słyszeliście, że powiedziano przodkom..., a Ja wam powiadam..."; te słowa, które św. Mateusz przytacza aż sześć razy, zapowiadają bardzo istotne uzupełnienie, jakie Jezus wniósł do Prawa. Nie wystarczy nie zabijać; trzeba również wystrzegać się słów wyrażających niechęć, pogardę wobec życia własnego i bliźnich. Nie wystarczy tylko wstrzymać się od zewnętrznych czynów przeciwko istniejącemu prawu, należy także wyzbyć się złych myśli i pragnień, bowiem kto zgadza się na nie, już zgrzeszył "w sercu swoim".

Jezusowe wezwanie do życia w prawdzie jest wciąż aktualne. Im więcej będzie w nas prawdy, tym prostsze i lepsze będzie nasze życie, mniej w nim będzie zawiłości i pokrętnej dyplomacji. Człowiek żyjący prawdą staje się jednoznaczny, czytelny, jakby wewnętrznie przeźroczysty w relacjach z Bogiem i bliźnim.

O. Tomasz Bajda
Zobacz także:
Stronę wyświetlano 4195 razy
od 11 lutego 2011 roku.
1998-2018 (C) Kamilianie & Krzysztof Gawliczek.