Ustaw jako stronę startowąDodaj do ulubionychKontaktMapa stronyKanał RSS

Słowo na XXIII Niedzielę Zwykłą - O. Tomasz Bajda

miłość, Bóg i bliźni, Słowo Boże, Niedziela, katechizm Kościoła Katolickiego, Tomasz Bajda, OSCam

Słowo na XXIII Niedzielę Zwykłą (07.09.2008)

Ostatnia aktualizacja: 29/12/2008; 12:54.

   


"Nikomu nie bądźcie nic dłużni poza wzajemną miłością""Nikomu nie bądźcie nic dłużni poza wzajemną miłością".

To wielki dług, jaki każdy z nas miłujących Boga i bliźniego, winien niezwłocznie spłacić. Miłość wzajemna jest powinnością każdego ucznia Chrystusa, bowiem "kto miłuje bliźniego wypełnił Prawo".

Wszystkie przykazania określają, niejako relację między ludźmi, a swój szczyt znajdują w miłości. Miłość troszczy się nie tylko o dobra materialne braci, ale i o duchowe, wieczne. Jak każdy z nas pragnie zbawienia dla siebie, tak też zobowiązany jest pragnąć go dla innych, co więcej jest to warunek zbawienia osobistego.

Pozwolić zginąć w grzechu swemu bliźniemu, nie podając mu pomocnej ręki jest zdradą i egoizmem, które Bóg będzie sądził. Kto miłuje, nie uzyska pokoju serca, dopóki nie znajdzie sposobu, by dotrzeć do bliźniego, aby go upomnieć z dobrocią i stanowczością. Gdy Twój brat zgrzeszy idź, upomnij go.

Bóg zawsze jest obecny w tych, których wybawił z grzechu i w tych, którzy nieustannie wzywają Jego imienia. Tylko On, ukazuje nam pełnię miłości, jako ciągłą gotowość do stawania się darem dla innych. Jako wspólnota Kościoła, jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za siebie, lecz także mamy mieć wzgląd na dobro naszych bliźnich. Miejmy więc odwagę upominać grzeszących, dla ich dobra, aby powrócili za łaską Bożą na drogi zbawienia. Upominajmy, unikając jakichkolwiek form ataku, agresji czy odwetu, gdyż te nie przynoszą spodziewanych owoców, jakimi są: miłość, zrozumienie i dobro.

Upominając zastanów się czy:

  • potrafisz upomnieć, przepojony miłością?
  • nie zamieniasz upomnienia w obmowę, żale i pretensje?
O. Tomasz Bajda
Zobacz także:
Stronę wyświetlano 3083 razy
od 05 wrześniaa 2008 roku.
1998-2018 (C) Kamilianie & Krzysztof Gawliczek.