Ustaw jako stronę startowąDodaj do ulubionychKontaktMapa stronyKanał RSS

Słowo na XXIV Niedzielę Podwyższenia Krzyża Świętego - O. Tomasz Bajda

krzyż chrystusa, podwyższenie, Słowo Boże, Niedziela, katechizm Kościoła Katolickiego, Tomasz Bajda, OSCam

Słowo na XXIV Niedzielę Podwyższenia Krzyża Świętego (14.09.2008)

Ostatnia aktualizacja: 29/12/2008; 12:54.

   


Krzyż Chrystusa"Kto się nie podda Chrystusowi ukrzyżowanemu i nie uwierzy w Niego, nie osiągnie zbawienia".

Znak krzyża Świętego towarzyszy człowiekowi od samego początku jego życia, w znaku krzyża jest chrzczony, bierzmowany i rozgrzeszany. Jest pierwszym znakiem jaki czyni Kościół nad noworodkiem i ostatnim, jakim umacnia i błogosławi umierającego.

Nie jest to znak symboliczny, lecz więź łącząca nas z naszym Zbawicielem.

Życie chrześcijańskie rodzi się więc z krzyża Chrystusowego i na nim dokonuje się nasze odkupienie. Chrześcijańskie spojrzenie na krzyż niesie ze sobą nadzieję na pokonanie własnych słabości, aby człowiek XXI wieku mógł zrozumieć tajemnicę i przesłanie krzyża musi na nowo przylgnąć do niego na wzór Jezusa. Jak drzewo owocu zakazanego było przyczyną grzechu, a zatem i śmierci, tak drzewo Krzyża jest przyczyną odkupienia i życia. Im więcej ktoś pragnie świętości, tym bardziej powinien przylgnąć do krzyża, przez który włącza się w tajemnicę śmierci Chrystusa i staje się uczestnikiem Jego życia nadprzyrodzonego, życia łaski.

O Krzyżu bezcenny, przewodniku ślepych, lekarzu chorych, zmartwychwstanie umarłych, tyś nas podniósł, gdyśmy upadli w grzech. Ty położyłeś koniec zepsuciu, a dałeś początek nieśmiertelności. Krzyżu bezcenny, tyś znakiem niezwyciężonym, chwałą męczenników, prawdziwą ozdobą Świętych, bramą zbawienia i nie gasnącą nadzieją.

O. Tomasz Bajda
Zobacz także:
Stronę wyświetlano 16587 razy
od 12 wrześniaa 2008 roku.
1998-2018 (C) Kamilianie & Krzysztof Gawliczek.