Ustaw jako stronę startowąDodaj do ulubionychKontaktMapa stronyKanał RSS

Słowo na XXV Niedzielę Zwykłą - O. Tomasz Bajda

winnica, Chrystus, przypowieść o robotnikach, Słowo Boże, Niedziela, katechizm Kościoła Katolickiego, Tomasz Bajda, OSCam

Słowo na XXV Niedzielę Zwykłą (21.09.2008)

Ostatnia aktualizacja: 29/12/2008; 12:54.

   


Jezu Ufam Tobie - Obraz w kościele św. Kamila w Zabrzu"Szukajcie Pana, gdy się pozwala znaleźć, wzywajcie Go, dopóki jest blisko".

Liturgia dzisiejszej niedzieli wskazuje nam, że człowiek nie może sprowadzać Boga do miary swoich myśli, ani również wiązać Jego postępowania ze swoimi wyobrażeniami sprawiedliwości czy dobroci. Bóg przewyższa człowieka pod każdym względem, dlatego plany Opatrzności Bożej, wobec człowieka okazują się niepojęte, niezrozumiane i jakże często prowadzące do buntu wobec Bożej woli. Każdy z nas ufający w nieskończoną dobroć Boga, powinien przyjmować ją w pokorze nie usiłując dociekać, czy nawet jej osądzać.

Takie przesłanie niesie, nauka zawarta w przypowieści o "robotnikach w winnicy", (Mt 20, 1-16). Bóg kolejny raz ukazuje nam swoją nieskończoną dobroć, miłosierdzie, sprawiedliwości i wolność, rozciągając łaskę zbawienia nie tylko na idących za Chrystusem od samego początku swojego istnienia, ale i na tych którzy nawracają się na Boże drogi w połowie czy przy końcu swojej ziemskiej pielgrzymki. Jedno jest tu pewne, że człowiek nieustannie musi współpracować z łaską Bożą, która zawsze jest darem, nawet i dla największych świętych. Przypowieść ta nie chce zachęcać do opieszałości czy lenistwa, zwłaszcza tych co odkładają godzinę nawrócenia na ostatnią chwilę, lecz pouczyć, że Bóg w swojej mocy może powołać do siebie o każdej porze, a człowiek zawsze powinien być gotowy, aby odpowiedzieć na Jego wezwanie. Prawdziwy uczeń Chrystusa, nie przywiązuje uwagi na czekającą go nagrodę, ale jedynie na chwałę Bożą dla której jedynie żyje.

O. Tomasz Bajda
Zobacz także:
Stronę wyświetlano 6567 razy
od 18 września 2008 roku.
1998-2018 (C) Kamilianie & Krzysztof Gawliczek.