Ustaw jako stronę startowąDodaj do ulubionychKontaktMapa stronyKanał RSS

"A On wziął te pięć chlebów i dwie ryby, spojrzał w niebo i odmówiwszy błogosławieństwo, połamał i dawał uczniom, by podawali ludowi. Jedli i nasycili się wszyscy, i zebrano jeszcze dwanaście koszów ułomków, które im zostały" (Łk.9,17). Cudowne rozmnożenie chleba w dzisiejszej Ewangelii jest symbolem Eucharystii, w której Chrystus daje nam swoje Ciało i Krew.

Uroczystość Ciała i Krwi Chrystusa, Ciało i Krew, Boże Ciało, pięć chlebów i dwie ryby, błogosławieństwo, Bóg, Jezus, ewangelia, Słowo Boże, Mariusz Banaszek

Słowo na Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (30.05.2013)

Ostatnia aktualizacja: 29/05/2013; 10:01.

   


"A On wziął te pięć chlebów i dwie ryby, spojrzał w niebo i odmówiwszy błogosławieństwo, połamał i dawał uczniom, by podawali ludowi. Jedli i nasycili się wszyscy, i zebrano jeszcze dwanaście koszów ułomków, które im zostały" (Łk.9,17).

Procesja Bożego Ciała

Cudowne rozmnożenie chleba w dzisiejszej Ewangelii jest symbolem Eucharystii, w której Chrystus daje nam swoje Ciało i Krew.

Okrągłe, piękne zdanie... Co jednak znaczy ono dla nas, chrześcijan? Uczestniczymy w dniu dzisiejszym w uroczystych procesjach, czcimy Najświętszy Sakrament, śpiewamy piękne Eucharystyczne pieśni... i co? Chrystus nie chce być "obnoszony po ulicach", Chrystus nie chce przebywać samotnie w najpiękniejszych kościołach. On chce być naszym codziennym pokarmem, On chce być w nas i dla nas, chce abyśmy Go przyjmowali, abyśmy według Niego kształtowali nasze życie.

Zewnętrzne procesje i nabożeństwa mogą i powinny być tylko wyrazem naszej wewnętrznej wiary i naszej zażyłej bliskości z Bogiem. Inaczej są pustym tradycjonalizmem, rutyną, nic nie znaczącą ceremonią.

Na nic nasze pobożne miny i ułożone zachowanie, jeśli na co dzień nie staramy się przynajmniej żyć Jego nauką i Jego przykazaniami. Na nic uroczyste procesje i manifestacje, jeśli Chrystus nie jest normą naszego życia.

Mariusz Banaszek MI
Zobacz także:
Stronę wyświetlano 2235 razy
od 28 maja 2013 roku.
1998-2018 (C) Kamilianie & Krzysztof Gawliczek.