Ustaw jako stronę startowąDodaj do ulubionychKontaktMapa stronyKanał RSS

Słowo na XXVII Niedzielę Zwykłą - O. Tomasz Bajda

Przypowieść o winnicy, winorośl, dialog, Bóg, człowiek, nawrócenie, droga zbawienia, Słowo Boże, Niedziela, katechizm Kościoła Katolickiego, Tomasz Bajda, OSCam

Słowo na XXVII Niedzielę Zwykłą (05.10.2008)

Ostatnia aktualizacja: 29/12/2008; 12:54.

   


"Ja jestem prawdziwym krzewem winnym, a Ojciec mój jest Tym, który uprawia..."

Winorośl: fot. Krzysztof Gawliczek

Przypowieść o winnicy jest głównym tematem dzisiejszej Liturgii Słowa. Prorok Izajasz przedstawia historię Izraela jako historię winnicy Pańskiej, którą Pan posiadł w ziemi żyznej, "okopał i oczyścił z kamieni i zasadził w niej szlachetną winorośl". Lud Izraela, wybrany przez Boga, wyprowadzony z niewoli, wprowadzony do Ziemi Obiecanej, chroniony przed nieprzyjaciółmi, nie potrafi jednak ofiarować Bogu, bezgranicznej wierności i miłości na którą zasługuje. Sprzeciwia się Bożej miłości, odrzuca i nie przyjmuje proroków, a na końcu Bóg posyła im swojego Syna, którego również, odrzucono i ukrzyżowano za murami Jerozolimy. Liturgia Słowa wskazuje, że każdy ochrzczony jest "winnicą Pańską", który dzięki sakramentowi Chrztu św. wszczepiony w Jezusa powinien za Nim iść i przynosić owoc.

Starajmy się więc, pamiętać, że od Boga otrzymaliśmy wszystko co potrzebne jest do realizacji naszego powołania, że nie jest to nasza własność, ale dar, który musimy pomnażać na większą chwałę Bożą. Bo, kto trwa w Jezusie, w Jego nauce, czerpie od Niego życiodajne soki, ten przynosi owoc obfity, ponieważ bez łaski Tego od którego wszystko pochodzi i ku, któremu wszystko zmierza nic uczynić nie możemy.

O. Tomasz Bajda
Zobacz także:
Stronę wyświetlano 4203 razy
od 3 października 2008 roku.
1998-2018 (C) Kamilianie & Krzysztof Gawliczek.