Ustaw jako stronę startowąDodaj do ulubionychKontaktMapa stronyKanał RSS

"Przyszedłem na ten świat, aby przeprowadzić sąd, aby ci, którzy nie widzą, przejrzeli, a ci którzy widzą, stali się niewidomymi" (J, 9,40.) Dzisiejszy fragment bardzo dobrze oddaje charakter faryzeuszów. Jednocześnie pokazuje, iż zwykły człowiek swoją prostotą odpowiedzi i szczerością może ujawnić ich obłudę.

IV Niedziela Wielkiego Postu, niewidomy, Jezus, Słowo Boże, Mariusz Banaszek

Słowo na IV Niedzielę Wielkiego Postu (30.03.2014)

Ostatnia aktualizacja: 28/03/2014; 21:11.

   


"Przyszedłem na ten świat, aby przeprowadzić sąd, aby ci, którzy nie widzą, przejrzeli, a ci którzy widzą, stali się niewidomymi" (J, 9,40.)

Jezus i niewidomy

Dzisiejszy fragment bardzo dobrze oddaje charakter faryzeuszów. Jednocześnie pokazuje, iż zwykły człowiek swoją prostotą odpowiedzi i szczerością może ujawnić ich obłudę. Bohaterem czytania jest niewidomy od urodzenia. Jezus spotkawszy go, uzdrowił, przywrócił mu wzrok. Ma to, oprócz znaczenia czysto związanego z organizmem i zdrowiem, również znaczenie symboliczne. Oto Jezus jest tym, który daje przejrzenie, przywraca światło ludzkim oczom. Daje im światło Boże! Człowiek niewidomy doświadcza swego kalectwa boleśnie i uznaje je. To uznanie, iż jest się niewidomym, to swego rodzaju przejrzenie. To moment, od którego może dokonywać się nawrócenie. Bardzo ważny moment. Bez niego nie jest możliwym prawdziwe wejście na nową drogę. Módlmy się, abyśmy potrafili dojrzeć własną ślepotę. Módlmy się, abyśmy otworzyli się na naukę Jezusa w pełni, by w pełni przejrzeć.

dk. Mariusz Banaszek MI
Zobacz także:
Stronę wyświetlano 1616 razy
od 28 marca 2014 roku.
1998-2018 (C) Kamilianie & Krzysztof Gawliczek.