Ustaw jako stronę startowąDodaj do ulubionychKontaktMapa stronyKanał RSS

Ewangelia, którą dzisiaj odczytaliśmy - w I Niedzielę Wielkiego Postu - mówi nam o bardzo konkretnym miejscu, o pustyni; i to miejsce niesie ze sobą bardzo konkretną treść, pokusy.

I Niedziela Wielkiego Postu, pustynia, Jahwe, Bóg, człowiek, Chrystus, Jezus, ewangelia, Słowo Boże, Andrzej Rodak

Słowo na I Niedzielę Wielkiego Postu (22.02.2015r.)

Ostatnia aktualizacja: 22/02/2015; 21:24.

   


Ewangelia, którą dzisiaj odczytaliśmy - w I Niedzielę Wielkiego Postu - mówi nam o bardzo konkretnym miejscu, o pustyni; i to miejsce niesie ze sobą bardzo konkretną treść, pokusy.

Pustynia

Warto wyjaśnić te pojęcia.

Pustynia w języku biblijnym ma dwa znaczenia: po pierwsze jest ona miejscem spotkania, intymnej rozmowy z Bogiem. W Starym Testamencie Jahwe powołuje na pustynie swój lud, aby zawrzeć z nim przymierze i przekazywać mu swoje słowa.

Ale też, z drugiej strony, pustynia jest też miejscem niegościnnym, przykrym, gdzie wszystko wokół zdaje się mówić o śmierci. Jest królestwem demonów, miejscem gdzie trzeba stawić czoło wrogowi. Jest więc zarazem miejscem błogosławieństwa i przekleństwa, miejscem próby i oazą spokoju.

Jezus po tym jak Duch wyprowadził Go na pustynie jest kuszony przez diabła.

Pokusa jest potrójna: szybkiego zaspokojenia głodu, posiadania bogactw i dominowania nad światem. Jezus jako Syn Boży dobrze wiedział, że to wszystko jest możliwe. Wiedział, że Ojciec niczego Mu nie odmówi. Mógł jednym słowem zaspokoić głód, miał świadomość, że cały świat leży u Jego stóp, mógł o tym z łatwością przekonać swoich współczesnych.

Ale tego nie zrobił. Nie skorzystał ze sposobności, aby na równi być z Bogiem.

Wiedział bowiem, że kusiciel próbuje oderwać Go od projektu Ojca, od wypełnienia woli Bożej. Wiedział, że szatan chce Go oderwać od drogi Mesjasza cierpiącego, upokorzonego, i skłonić do obrania drogi lekkiej, łatwej i przyjemnej; drogi sukcesu i władzy.

o. Andrzej Rodak MI
Zobacz także:
Stronę wyświetlano 1410 razy
od 20 lutego 2015 roku.
1998-2018 (C) Kamilianie & Krzysztof Gawliczek.