Ustaw jako stronę startowąDodaj do ulubionychKontaktMapa stronyKanał RSS

"Miejcie się na baczności przed ludźmi" (Mt. 10,17). Szczepan należał do grupy pierwszych wyznawców Chrystusa. Jako pierwszy z nich poniósł śmierć męczeńską za wiarę.

św Szczepan, męczennik, śmierć za wiarę, śmierć męczeńska, święta, ewangelia, Słowo Boże, Mariusz Banaszek

Słowo na Święto św. Szczepana Pierwszego Męczennika (26.12.2016r.)

Ostatnia aktualizacja: 25/12/2016; 11:38.

   


"Miejcie się na baczności przed ludźmi" (Mt. 10,17)

Annibale Carracci - The Martyrdom of St Stephen

Szczepan należał do grupy pierwszych wyznawców Chrystusa. Jako pierwszy z nich poniósł śmierć męczeńską za wiarę. Był jednym z siedmiu diakonów Kościoła w Jerozolimie, wybranym do sprawowania opieki nad wdowami i ubogimi (por. Dz 6, 1–6). Szczepan jednak nie ograniczył się do tej posługi, lecz także głosił prawdę o bóstwie Chrystusa. W Dziejach Apostolskich czytamy: „Szczepan pełen łaski i mocy działał cuda i znaki wielkie wśród ludu” (6, 8). W 36 r. został osądzony przez Sanhedryn i ukamienowany. „Wyrzucili go poza miasto i kamienowali, a świadkowie złożyli swe szaty u stóp młodzieńca, zwanego Szawłem. Tak kamienowali Szczepana, który modlił się: «Panie Jezu, przyjmij ducha mego!». A gdy osunął się na kolana, zawołał głośno: «Panie, nie poczytaj im tego grzechu!». Po tych słowach skonał" (Dz 7, 58-60).

Relikwie św. Szczepana przewieziono z Jerozolimy najpierw do Konstantynopola, a w 560 r. do Rzymu, gdzie umieszczono je w Bazylice św. Wawrzyńca za Murami.

o. Mariusz Banaszek
Zobacz także:
Stronę wyświetlano 955 razy
od 24 grudnia 2016 roku.
1998-2018 (C) Kamilianie & Krzysztof Gawliczek.