Ustaw jako stronę startowąDodaj do ulubionychKontaktMapa stronyKanał RSS

Słowo na I Niedzielę Wielkiego Postu - O. Tomasz Bajda

I Niedziela, Wielki post, Walka jezusa z szatanem, Środa popielcowa, Słowo Boże, katechizm Kościoła Katolickiego, Tomasz Bajda, OSCam

Słowo na I Niedzielę Wielkiego Postu (01.03.2009)

Ostatnia aktualizacja: 28/02/2009; 08:18.

   


Od Środy Popielcowej, Kościół prowadzony przez Ducha Świętego, wprowadza wierzących w okres Wielkiego Postu. Jest to czas wejścia w siebie, określenia swego miejsca, gdzie znajduje się człowiek w odniesieniu do Boga. Wielki Post, to także okres refleksji nad wiernością Bogu i drugiemu człowiekowi. Nie można bowiem regulować spraw z Bogiem, pomijając bliźniego. Nie miłuje prawdziwie Boga ten, kto nie kocha bliźniego. Wielki Post, to szczególny czas w którym, Bóg wybacza człowiekowi jego nieprawości, to czas uprzywilejowany dla odnowienia swojej wierności, dla wewnętrznego oczyszczenia i pojednania się z Bogiem i ludźmi.

Pustynia

Przez ten święty czas, 40 - dniowego postu, Bóg pragnie na nowo obudzić w chrześcijaninie wspomnienie sakramentu Chrztu Świętego, który oczyszcza z grzechu i zobowiązuje człowieka do życia z dobrym sumieniem, dochowując wiernie obietnicy wyrzeczenia się szatana.

Zachęca nas do takiej postawy dzisiejsza Liturgia Słowa, ukazująca zwycięską walkę Jezusa z szatanem na pustyni. Środkami pomocnymi do pokonania zła, są post, modlitwa i pokorne przyjęcie woli Bożej. Praktykowanie tych uczynków, pomoże nam przeżyć okres Wielkiego Postu i dobrze przygotować się na Święta Wielkiej Nocy.

O. Tomasz Bajda
Zobacz także:
Stronę wyświetlano 4154 razy
od 27 lutego 2009 roku.
1998-2018 (C) Kamilianie & Krzysztof Gawliczek.