Ustaw jako stronę startowąDodaj do ulubionychKontaktMapa stronyKanał RSS

Słowo na VI Niedzielę Wielkanocną - O. Tomasz Bajda

Bóg jest miłością, definicja Boga, Bóg, Miłość boża, Niedziela, Wielkanocna, Jezus, Chrystus, Słowo Boże, Tomasz Bajda, OSCam

Słowo na VI Niedzielę Wielkanocną (17.05.2009)

Ostatnia aktualizacja: 15/05/2009; 09:30.

   


"Tylko ten, kto żyje w miłości, może przynieść światu bezcenny owoc miłości".

Bóg jest Miłością

W dzisiejszej Liturgii Słowa znajdujemy jedną z najtrafniejszych i najpiękniejszych definicji Boga. Podjął ją św. Jan Ewangelista, który Boga nazywa "Miłością". U św. Jana to określenie Boga nie jest tezą do udowodnienia, ani propozycją do zastanowienia się nad istotą Boga, lecz jest po prostu mocnym stwierdzeniem, że "Bóg jest Miłością".

Bez uprzedzającej miłości Boga, który powołał człowieka z nicości, a potem odkupił go z grzechu, człowiek nie byłby zdolny miłować. Jak życie nie pochodzi od stworzenia, lecz od Stwórcy, tak miłość też nie pochodzi od niego, lecz od Boga, jedynego i nieskończonego źródła. Miłość Boga dosięga człowieka przez Chrystusa: "Jak Mnie umiłował Ojciec, ta i Ja was umiłowałem" (J 15, 9). Zadaniem człowieka jest najpierw uwierzyć w to, że Bóg nas kocha, nawet, a zwłaszcza wtedy, gdy stawia nam wysokie wymagania, gdy pojawiają się przeszkody na drogach naszego życia.

Św. Jan nas poucza, że przynosić owoc, to znaczy być uczniem Jezusa, naśladować Go w swoim życiu. Naśladowanie Jezusa w miłości to, pełnienie codziennych obowiązków z miłością, wobec naszych bliźnich, to stwarzanie atmosfery radości, i wzajemnego zaufania, to odchodzenie od myślenia o sobie samym, to ciągłe wychodzenie ku potrzebom drugich.

O. Tomasz Bajda
Zobacz także:
Stronę wyświetlano 7287 razy
od 15 maja 2009 roku.
1998-2018 (C) Kamilianie & Krzysztof Gawliczek.