Ustaw jako stronę startowąDodaj do ulubionychKontaktMapa stronyKanał RSS

Słowo na XXII Niedzielę Zwykłą - O. Tomasz Bajda

XXII Niedziela Zwykła, prawo boże, boże przykazania, sumienie, ewangelia, Jezus Chrystus, Słowo Boże, Tomasz Bajda, OSCam

Słowo na XXII Niedzielę Zwykłą (30.08.2009)

Ostatnia aktualizacja: 28/08/2009; 14:24.

   


Dzisiejsza Liturgia omawia szczególnie obszerny temat prawa Bożego. Przestrzeganie Bożych nakazów nie uciska ludzi, ani nie czyni z nich niewolników, lecz daje prawdziwe życie oparte na przyjacielskim obcowaniu z Bogiem. Przestrzeganie Bożego prawa daje nam pewność, że idziemy drogą prawdy i dobra, bowiem Bóg pragnie czcicieli w duchu i prawdzie.

Przykazania Boże

Jezus potępia wszelkie bezduszne trzymanie się prawa, lecz pragnie by szczerze go przestrzegano, ono bowiem jest rzeczywistością prawdziwie istotną i wewnętrzną, bo "nic nie wchodzi z zewnątrz w człowieka, co mogłoby uczynić go nieczystym; lecz co wychodzi z człowieka, to czyni człowieka nieczystym". Dlatego ludzkie sumienie jest szczególnym miejscem przebywania Boga poprzez swoje nienaruszalne prawa, zasady stanowiące o naszym człowieczeństwie. W sumieniu dokonuje się spotkanie człowieka z Bogiem, tu człowiek staje sam na sam w całej prawdzie o sobie wobec Boga, co więcej przed samym Bogiem, a szczerość tych spotkań stanowi o jakości naszego człowieczeństwa.

O. Tomasz Bajda
Zobacz także:
Stronę wyświetlano 4908 razy
od 28 sierpnia 2009 roku.
1998-2018 (C) Kamilianie & Krzysztof Gawliczek.