Ustaw jako stronę startowąDodaj do ulubionychKontaktMapa stronyKanał RSS

O. Arkadiusz Nowak MI, ur. 28 listopada 1966 w Rybniku. Pochodzi z rodziny Śląskiej. Do zakonu OO. Kamilianów wstąpił w 1985. Ukończył studia filozoficzno-teologiczne na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie oraz w późniejszych latach Wydział Socjologii Uniwersytetu Szczecińskiego.

Arkadiusz Nowak, biografia, prowincjał, polska prowincja, zakon, Kamilianie

O. Arkadiusz Nowak

Ostatnia aktualizacja: 30/10/2016; 22:36.
   


O. Arkadiusz Nowak
O. Arkadiusz Nowak - Prowincjał Polskiej Prowincji
Zakonu Posługującym Chorym.

O. Arkadiusz Nowak MI, ur. 28 listopada 1966 w Rybniku. Pochodzi z rodziny Śląskiej.

Do zakonu OO. Kamilianów wstąpił w 1985. Ukończył studia filozoficzno - teologiczne na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie oraz w późniejszych latach Wydział Socjologii Uniwersytetu Szczecińskiego. Święcenia kapłańskie przyjął 28 maja 1993r. w rodzinnej parafii pw. św. Jacka w Stanowicach z rąk Ks. Bp Gerarda Bernackiego. Jest pionierem pomocy osobom chorym na AIDS w Polsce. Już w czasie studiów teologicznych, realizując charyzmat zakonny, podjął pracę z osobami uzależnionymi od narkotyków i chorymi na AIDS.

Po raz pierwszy wystąpił w obronie ich praw w 1989 roku. Rok później stworzył w Konstancinie pierwszy ośrodek dla ludzi zakażonych wirusem HIV a w kolejnych latach ośrodki resocjalizacyjne dla osób uzależnionych od środków psychoaktywnych i hospicjum w Piastowie i Otwocku. W latach 1995-2003 pełnił funkcje pełnomocnika ministra zdrowia ds. AIDS i narkomanii. Jest współtwórcą pierwszego Krajowego Programu ds. przeciwdziałania AIDS. W latach 2004 - 2006 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Rady Społecznej przy Prezesie Rady Ministrów. Jest współzałożycielem Polskiej Fundacji Pomocy Humanitarnej oraz Fundacji Edukacji Społecznej. W listopadzie 2004 roku założył Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. Prowadzi wykłady z zakresu etyki zawodów medycznych i socjologii medycyny. Jest wykładowcą miedzy innymi na studiach podyplomowych z zakresu profilaktyki i uzależnień oraz terapii profilaktyki i promocji zdrowia na KUL-u. W latach 1999 - 2003 był członkiem Komisji ds. AIDS przy Papieskiej Radzie ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. W latach 2001 - 2007 był Radnym Prowincjalnym Zakonu Posługujących Chorym Ojcowie Kamilianie.

Od dnia 19 maja 2007r. wybrany Prowincjałem Prowincji Polskiej Zakonu Posługujących Chorym. Podczas swojego pierwszego trzechlecia posługi dał się poznać jako "nowa twarz i nowe oblicze" Polskiej Prowincji co zastało zauważone przez współbraci z prowincji a także przez władze zakonne, które powołały o. Arkadiusza do wielu komisji na szczeblu ogólnozakonnym. Poprzez trzy lata swoje posługi przyczynił się do wzrostu zainteresowania a także prestiżu naszej Polskiej Prowincji tak na arenie krajowej jak i międzynarodowej.

Dnia 19 kwietnia 2010 rojku został powołany przez o. Generała Renato Salvatore (głosami polskich Kamilianów) na drugą kadencję posługi jako Prowincjał Polskiej Prowincji Zakonu Posługujących Chorym.

Życzymy o. Prowincjałowi na następne trzy lata błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej Uzdrowienie Chorych i św. Kamila de Lellis.

Stronę wyświetlano 4040 razy
od 4 maja 2010 roku.
1998-2018 (C) Kamilianie & Krzysztof Gawliczek.