Ustaw jako stronę startowąDodaj do ulubionychKontaktMapa stronyKanał RSS

Watykan: zakończenie Roku Kapłańskiego

Watykan, zakończenie, Roku Kapłańskiego

Watykan: zakończenie Roku Kapłańskiego

Ostatnia aktualizacja: 09/06/2010; 19:05.
   


Na zakończenie Roku Kapłańskiego z Papieżem przybywają do Rzymu księża z całego świata. Międzynarodowe spotkania kapłanów Kongregacja ds. Duchowieństwa organizowała już kilkakrotnie, począwszy od 1996 r. Odbyły się one kolejno w Fatimie, w Jamusukro na Wybrzeżu Kości Słoniowej, w meksykańskim sanktuarium Guadalupe, w Ziemi Świętej, w Rzymie z okazji Jubileuszowego Roku 2000, a ostatnie sześć lat temu na Malcie. Obecne trzydniowe spotkanie rozpocznie się 9 czerwca równocześnie w dwóch bazylikach papieskich: św. Pawła za Murami i św. Jana na Lateranie.

Watykan

Do udziału zapisało się już ponad 9 tys. księży z 91 krajów, a wszystkich uczestników będzie więcej. W oparciu o kryterium językowe podzielono ich na dwie grupy: włosko-niemiecko-angielską i hiszpańsko-francusko-portugalską. Do pierwszej grupy w Bazylice św. Pawła za Murami niemiecki kardynał Joachim Meisner wygłosi medytację o nawróceniu i misji, transmitowaną i tłumaczoną dla obecnych w tym czasie na Lateranie. Natomiast 10 czerwca w bazylice laterańskiej kanadyjski kard. Marc Ouellet będzie miał medytację o braterskiej komunii z Maryją w oczekiwaniu na Ducha Świętego, również transmitowaną dla pozostałych uczestników. W oba dni w każdej z tych bazylik będzie potem Msza i adoracja Najświętszego Sakramentu.

W czwartek wieczorem księża wezmą udział w modlitewnym czuwaniu z Papieżem na placu św. Piotra. Podzielą się osobistymi świadectwami. Wieczorne spotkanie będzie telewizyjnie połączone z Ars, z Jerozolimą oraz z parafiami w slumsach Buenos Aires i w Hollywood w diecezji Los Angeles. Również 11 czerwca - w uroczystość Najświętszego Serca Jezusowego - księża wezmą tam udział w Mszy, której przewodniczyć będzie Benedykt XVI. W tym ostatnim dniu Roku Kapłańskiego ogłosi on św. Jana Vianneya patronem wszystkich księży. Jego kielicha - zachowanego w parafii w Ars - użyje przy sprawowaniu Eucharystii.

W obchodach kończących Rok Kapłański wezmą udział nie tylko księża, ale też osoby zakonne i świeckie. Dlaczego? - Radio Watykańskie zapytało sekretarza Kongregacji ds. Duchowieństwa. "Bo ksiądz należy do wszystkich - powiedział abp Mauro Piacenza. - Przez święcenia jest oddzielony od innych, ale właśnie ze względu na innych i dla ich dobra. Nikt na tym świecie, niech mi będzie wolno powiedzieć, nie jest bardziej «społeczny» niż ksiądz. Przyjmuje celibat jako dar, by poświęcić się wyłącznie Bogu i również, by móc prowadzić misję. Cały należy do Boga i tak samo do innych, a wspólnota, której jest duszpasterzem, staje się jego rodziną. Kiedy kapłan jest święty, wzbudza w Ludzie Bożym wszystkie powołania. Przygotowuje wiernych do dobrego małżeństwa, pomaga rozpoznać powołanie do kapłaństwa czy życia konsekrowanego. Wszystkie powołania prowadzi dobry proboszcz, dobry spowiednik, dobry kierownik duchowy. Osoby konsekrowane prosimy o szczególne «macierzyństwo duchowe» względem księży, a wszystkich wiernych, aby wspierali ich wierność powołaniu i owocność posługi przez modlitwę, właściwą współpracę i synowską miłość" - mówił watykański urzędnik.

ak/ rv
Stronę wyświetlano 3587 razy
od 2 czerwca 2010 roku.
1998-2018 (C) Kamilianie & Krzysztof Gawliczek.