Ustaw jako stronę startowąDodaj do ulubionychKontaktMapa stronyKanał RSS

Dnia 24.09.2010, w piątek, o godz. 4.15 z lekkim opóźnieniem wylądował na gruzińskiej ziemi samolot LOT-u z prowincjałem Polskiej Prowincji Zakonu Posługujących Chorym (Kamilianie) o. Arkadiuszem Nowakiem na pokładzie.

Arkadiusz Nowak, prowincjał Zakonu OO. Kamilianów,gruzja, wizyta, Wspólnota Kamiliańska w Gruzji

Wizyta Prowincjała w Gruzji

Ostatnia aktualizacja: 02/10/2010; 15:25.
   


Gamardzioba mamao Arkadiusz!

W dniu 24.09.2010, w piątek, rozpoczął wizytację kanoniczną prowincjał Polskiej Prowincji Zakonu Posługujących Chorym o. Arkadiusz Nowak.

Wizyta Ojca Prowincjała, a równocześnie i przełożonego Kamiliańskiej Misji w Gruzji, stała się powodem radości dla całej naszej Wspólnoty.

Na mocy porozumienia zawartego pomiędzy Prowincjami piemoncką i polską, ratyfikowanego prze o. Generała Renato Salvatore, od 15 sierpnia 2010 r. prowincja polska przejęła odpowiedzialność personalną za prowadzenie Misji w Gruzji, a pomoc finansową zagwarantowała prowincja z Piemontu.

Wizyta Prowincjała w Gruzji

Krótka wizyta "naszego Szefa" zapełniona została wieloma oficjalnymi i prywatnymi spotkaniami. Jednym z ważnych momentów był uroczysty obiad z naszym Gościem w Domu Św. Kamila, gdzie opiekujemy się osobami niepełnosprawnymi. Zgodnie z protokołem dyplomatycznym Gruzji nie obyło się bez wspaniałego koncertu przygotowanego przez naszych przyjaciół "sprawnych inaczej", a także własnoręcznie przygotowanych przez nich prezentów.

O. Arkadiusz odwiedził Ambasadę RP w Gruzji i spotkał się z Panią Ambasador Urszulą Doroszewską, która wyraziła wdzięczność Zakonowi Kamilianów za wieloletnią pomoc dla chorych i najbiedniejszych mieszkańców Gruzji. Wizyta w Polskiej Ambasadzie pozwoliła poznać i usłyszeć O. Prowincjałowi wiele ważnych i niezbędnych informacji dotyczących sytuacji socjalnej w Gruzji.

Kolejne bardzo ważne piątkowe spotkanie odbyło się w Nuncjaturze Apostolskiej w Tbilisi. Pod nieobecność nuncjusza Apostolskiego Ojciec Prowincjał spotkał się z Sekretarzem Nuncjatury, ks. Filippo Ciampanelli.

Wizyta Prowincjała w Gruzji

W imieniu Arcybiskupa Claudio Gugerotti, Nuncjusza Apostolskiego w Gruzji, ks. Filippo podziękował Kamilianom za wkład w niesieniu Dobrej Nowiny wspartej zawsze realną, fizyczną i materialną pomocą, osobom chorym i ubogim.

Piątkowa wieczorna Msza Święta, a następnie wspólna wieczerza w domu Córek św. Kamila ukoronowały pracowity dzień.

Wizyta Prowincjała w Gruzji

Sobotę, 25 września, o. Arkadiusz Nowak spędził na Międzynarodowej Konferencji zorganizowanej w Tbilisi i poświęconej zapobieganiu zakażeniom wirusem HIV.

Niedziela 26.09 to dzień liturgicznego wspomnienia odejścia do Domu Ojca naszego współbrata i współzałożyciela Córek św. Kamila, o. Alojzego Tezza. Miejscowi Kamilianie i Córki św. Kamila, a także Świecka Rodzina Kamiliańska, uczestniczyli w uroczystej Mszy Świętej, w czasie której O. Prowincjał wygłosił okolicznościową homilię poświęconą charyzmatowi naszemu Zakonu oraz duchwemu testamentowi przekazanemu przez naszych świętych i błogosławionych patronów.

Wizyta Prowincjała w Gruzji

W poniedziałek, 26 września, o. Prowincjał spotkał się z pracownikami Kamiliańskiej Polikliniki, a także Domu Dziennego Pobytu dla Niepełnosprawnych. Spotkanie służyło omówieniu aktualnych problemów związanych z dostosowaniem naszej posługi do standardów leczenia i przepisów prawnych ochrony zdrowia w Gruzji. O.Prowincjał przekazał informację o rozpoczęciu procesu reorganizacji Polikliniki.

W ostatnim dniu pobytu O. Arkadiusz był zaproszony na kolację przez miejscowego biskupa, mons. Giuseppe Pasotto. Biskup wyraził swoje zadowolenie i wsparcie dla kamiliańskiej posługi na Kaukazie.

Wspólnota Kamiliańska w Gruzji, o. Paweł, o. Akaki, o. Zygmunt oraz siostry ze Zgromadzenia Córek Świętego Kamila, s. Ester, s. Ancy i s. Corina dziękują o. Arkadiuszowi za jego pobyt, spotkania, wsparcie i oczekują następnej, zapowiedzianej już wizyty. Kolejna wizyta Prowincjała związana z dalszymi decyzjami dot. restrukturyzacji Polikliniki zapowiedziana jest na koniec października.

o. Paweł Dyl
Kamilianin z Gruzji
Stronę wyświetlano 4204 razy
od 1 października 2010 roku.
1998-2018 (C) Kamilianie & Krzysztof Gawliczek.