Ustaw jako stronę startowąDodaj do ulubionychKontaktMapa stronyKanał RSS

Co robimy, byśmy w Kościele czuli się jak w domu, do którego chętnie wracamy? To pytanie warto postawić na progu nowego roku liturgicznego. Od niedzieli, 27 listopada, Kościół w Polsce będzie realizował nowy program duszpasterski pod hasłem "Kościół naszym domem".

Kościół, rok liturgiczny, dom, Episkopat Polski, Stanisław Gądecki, Adam Wodarczyk, Józef Michalik, adwent

Kościół - naszym domem

Ostatnia aktualizacja: 25/11/2011; 08:23.
   


Co robimy, byśmy w Kościele czuli się jak w domu, do którego chętnie wracamy? To pytanie warto postawić na progu nowego roku liturgicznego. Od niedzieli, 27 listopada, Kościół w Polsce będzie realizował nowy program duszpasterski pod hasłem "Kościół naszym domem".

Kościół - naszym domem

W nowym roku liturgicznym Kościół akcentuje wspólnotę. - Od doświadczenia bliskości Boga, chcemy przejść ku doświadczeniu bliskości człowieka. Przyczynić się do większego zaangażowania świeckich w życie Kościoła - tłumaczy abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski. - Najprościej mówiąc, chodzi o większe zadomowienie wiernych w Kościele i o większe udomowienie Kościoła.

"Na temat Kościoła krąży wiele błędnych teorii, a nawet przekonań, które chętnie powtarzają ludzie spoza Kościoła, głosząc, że Kościół to biskupi i księża. Tymczasem tak naprawdę, Kościół to Chrystus i zjednoczeni z Nim wszyscy ochrzczeni, bo nie ma Kościoła bez Chrystusa - Głowy i nie ma Kościoła bez ludzi - jego członków, którymi są wszyscy wierzący" - podkreśla w liście pasterskim na Adwent abp Józef Michalik, metropolita przemyski i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Dalej podkreśla, że rozwój i świętość Kościoła oraz skuteczność jego posługiwania zależy zarówno od Ducha Świętego i hierarchii, ale i od każdego wierzącego. Dlatego prosi wiernych, by "czuwali nad Kościołem". Wyjaśnia, że pod tym zaleceniem kryje się troska o umocnienie wiary, pogłębienie wiedzy religijnej i życia w duchu Ewangelii. Podkreśla też, że "czuwać nad Kościołem w Polsce, to nie zgadzać się na szarpanie jego autorytetu bądź instrumentalne wykorzystywanie go do prywatnych lub politycznych interesów".

Program duszpasterski mówi o budowaniu relacji z wiernymi poprzez włączanie ich w parafialne rady duszpasterskie i ekonomiczne. W diecezjach miałyby działać bardziej prężnie rady kapłańskie i duszpasterskie. Założenia programu zachęcają też do tworzenia rad społecznych przy biskupie diecezjalnym. - Celem wszelkich struktur kolegialnych i komunijnych w Kościele jest nie tyle usprawnienie organizacyjno-administracyjne instytucji Kościoła, ale ukazywanie Kościoła jako komunii człowieka z Bogiem i innymi ludźmi - podkreśla ks. dr Adam Wodarczyk, moderator generalny Ruchu Światło-Życie. Dodaje, że "w tej komunii jest miejsce na uważne słuchanie siebie nawzajem przez pasterzy i wiernych świeckich, w celu wypracowywania wspólnego stanowiska".

Nowy program duszpasterski będzie realizowany w Kościele wraz z pierwszą Niedzielą Adwentu, przypadającą 27 listopada. Do hasła kolejnego roku duszpasterskiego nawiązują biskupi w listach pasterskich, które kierują do swoich diecezjan.

Źródła: md © Biuro Prasowe KEP 2011
Stronę wyświetlano 4018 razy
od 25 listopada 2011 roku.
1998-2018 (C) Kamilianie & Krzysztof Gawliczek.