Ustaw jako stronę startowąDodaj do ulubionychKontaktMapa stronyKanał RSS

Strona powięcona Polskiej Prowincji Zakonu Ojców Kamilianów

zakon, Kamil, Kamilianie, Camilliani, Tarnowskie Góry, Proboszcz, wikary, prowincjał, de, Lellis, Parafia

Nowy kościół w Tarnowskich Górach

Ostatnia aktualizacja: 29/12/2008; 13:44.
   


W sobotę 16 października 2004 roku o godzinie 15.00 odbyły się uroczystości konsekracji nowego kościoła NMP Uzdrowienie Chorych w Tarnowskich Górach. Uroczystościom przewodniczył Jego Ekscelencja Ks. Bp Jan Wieczorek Ordynariusz Diecezji Gliwickiej

Parafia Matki Bożej Uzdrowienie Chorych w Tarnowskich Górach Konsekracja kościoła p.w. Matki Bożej Uzdrowienie Chorych odbyła się w sobotę 16 października w Tarnowskich Górach. Było to zwieńczenie trwającej od ponad 20 lat budowy a zarazem powierzenie świątyni na wyłączną służbę Bogu. Dzień ten był szczególny, gdyż w tym dniu obchodzono 26 rocznicę pontyfikatu Papieża Jana Pawła II, święto Świętej Jadwigi Śląskiej oraz 100-lecie przybycia Kamilianów na Śląsk.

Rozmowy z Kurią Katowicką na temat ewentualnej rozbudowy obecnego lub budowy nowego kościoła rozpoczęły się w lutym 1977 r. Głównym powodem był fakt, że istniejący dotychczas kościół parafialny był za mały i nie mógł pomieścić wszystkich wiernych. Niestety w ówczesnych czasach trudno było uzyskać pozwolenie na budowę nowego kościoła. Udało się to dopiero O. prowincjałowi Szymonowi Skawińskiemu, który przez prawie 7 lat czynił starania o uzyskanie odpowiednich zezwoleń ze strony ówczesnych władz państwowych. Wreszcie w niedzielę 25 listopada 1984 r. odbyła się ceremonia poświęcenia placu budowy, którego dokonał Ks. Bp Janusz Zimniak, dając w ten sposób początek budowie Kompleksu Katechetycznego, Klasztoru i nowego kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Uzdrowienie Chorych.

Dla parafian uroczystość konsekracji jest ogromnym przeżyciem, bo przez 20 lat nieprzerwanie wspierali budowę swoimi modlitwami i ofiarami.

Już na pół godziny przed rozpoczęciem uroczystości pod kościołem zebrali się licznie przybyli wierni, aby pod przewodnictwem kleryka Michała Ziółkowskiego - kamilianina, wspólnie odmawiać Różaniec. Rozmodleni parafianie i goście nie zwracali uwagi na deszcz, który, choć uciążliwy, wyglądał tak, jak lejąca się z nieba woda święcona - uświęcająca nowy kościół.

O 15.00 pod kościół podjechał Ks. Bp Jan Wieczorek i po krótkiej modlitwie uroczyście otwarł drzwi nowego kościoła i w procesji udał się do ołtarza. Dopiero teraz wszyscy wierni mogli wejść i zająć miejsca w nowej świątyni.

Rozpoczynając Mszę św. Proboszcz O. Józef Kordek powitał wiernych i przybyłych gości, wśród których znaleźli się między innymi: O. Frank Monks - Generał Zakonu OO. Kamilianów, O. Franciszek Bieniek - Prowincjał Polskiej Prowincji Zakonu OO. Kamilianów, Ks. Prałat Zygmunt Trocha - Dziekan Dekanatu Tarnowskie Góry - Centrum, Zastępca Burmistrza ds. Gospodarczych Marek Poulich, Zastępca Burmistrza ds. Społecznych Krzysztof Łoziński, Poseł Krzysztof Śmieja, Naczelnik Urzędu Skarbowego Zbigniew Gola, Prezes Sądu Rejonowego Jacek Wieczorek, Prokurator Rejonowy Norbert Brząkała, Prezes Izby Przemysłowo - Handlowej Klaudiusz Siwiec, Komendant Straży Pożarnej Marian Michniczuk, Komentant Powiatowy Policji Mirosław Tukaj, Księża Dekanatu Tarnogórskiego i Toszeckiego, Siostry Zakonne.

Po słowach powitania Ks. Biskup odmówił modlitwę i pokropił ściany świątyni wodą święconą, po czym nastąpiła Liturgia Słowa. Podczas homilii Ks Biskup zwrócił uwagę na potrzebę czerpania z Ołtarza Bożego. Trzeba mieć czas na czerpanie... aby w dzisiejszym świecie, w takiej pogoni, zapracowniu, uganianiu się był czas na modlitwę.

Kolejnym etapem ceremonii było namaszczenie ołtarza i okadzenie murów kościoła, w czasie którego śpiewał połączony chór.

Po uroczystościach odbyło się okolicznościowe spotkanie dla zaproszonych gości. O wrażenia zapytałem Pana Jacka Wieczorka - Prezesa Sądu Rejonowego w Tarnowskich Górach: Kościół jest naprawdę piękny. Pomimo tego, że jest nowy, nie jest "nowoczesny" jak inne kościoły budowane obecnie - czuje się bliskość ołtarza. Gdybym mieszkał w Tarnowskich Górach z pewnością często przychodziłbym do tej świątyni. Teraz muszę przyjechać tu z rodziną

Proboszcz O. Józef Kordek z nadzieją patrzy w przyszłość. Ma nadzieję, że kościół będzie najpiękniejszy w okolicy i przyciągnie wielu wiernych także z sąsiednich parafii.

Krzysztof Gawliczek

O parafii MB Uzdrowienie Chorych przeczytasz tutaj

Stronę wyświetlano 10647 razy
od 17 października 2004 roku.
1998-2018 (C) Kamilianie & Krzysztof Gawliczek.