Ustaw jako stronę startowąDodaj do ulubionychKontaktMapa stronyKanał RSS

17 maja 2013 r. w kaplicy domu rekolekcyjnego Casa Divin Maestro w Ariccia nieopodal Rzymu wieczorna msza święta zakończyła Kapitułę Generalną Zakonu Posługujących Chorym. Przez niemal trzy tygodnie kamiliańscy zakonnicy z całego świata modlili się razem i dyskutowali o przyszłości naszego zgromadzenia.

kapituła, kapituła generalna, zakon, Kamilianie, Casa Divin Maestro, Ariccia

Zakończenie Kapituły Generalnej Zakonu Posługujących Chorym

Ostatnia aktualizacja: 05/06/2013; 23:23.
   


17 maja 2013 r. w kaplicy domu rekolekcyjnego Casa Divin Maestro w Ariccia nieopodal Rzymu wieczorna msza święta zakończyła Kapitułę Generalną Zakonu Posługujących Chorym. Przez niemal trzy tygodnie kamiliańscy zakonnicy z całego świata modlili się razem i dyskutowali o przyszłości naszego zgromadzenia.


Wszystko zaczęło się od przedstawiania w najdrobniejszych szczegółach sprawozdań z naszych najważniejszych zakonnych dzieł. Głos zabrał przełożony generalny oraz każdy z czterech konsultorów generalnych. Relacje przedstawiane były w języku włoskim, dlatego ogromne pochwały należą się grupie tłumaczy, którzy na żywo dokonywali przekładu na język angielski, francuski i hiszpański.

Sporo zamieszania wprowadziło wystąpienie polskiego delegata, o. Andrzeja Tarkowskiego, który jako ekonom generalny, biorąc pod uwagę bilanse nadesłane przez poszczególne prowincje, uświadomił zebranym, że finanse zakonu nie są zadowalające.

Ale obrady Kapituły Generalnej to nie tylko referaty, odczyty i prezentacje. Delegaci długimi godzinami dyskutowali także nad przyjęciem dokumentu "Projekt Kamilianie", który wyznacza kierunki rozwoju naszego zakonu na kolejne dziesięciolecia. Najwięcej emocji wzbudził kontrowersyjny zapis umożliwiający Generałowi Zakonu zamianowanie Prowincjała spoza członków jakiejś prowincji. Żywe dyskusje pojawiły się również przy omawianiu roli brata zakonnego. Chodziło konkretnie o możliwość piastowania przez braci zakonnych urzędów wyższych przełożonych. I chociaż większość delegatów akceptowała taką propozycję, to jednak została ona odrzucona przez Stolicę Apostolską. W uzasadnieniu Watykan przypomniał Kapitule Generalnej Kamilianów, że jesteśmy zakonem kleryckim i zgodnie z normami prawa kanonicznego nie możemy ustanawiać braci zakonnych przełożonymi prowincji. Taka wykładnia wywołała oburzenie niektórych członków Kapituły. Zgłosili oni wniosek, aby zmienić status naszego zgromadzenia i formalnie zrezygnować z przynależności do zakonów kleryckich. Podczas głosowania nad tym wnioskiem zapanowały jednak takie emocje, że ostatecznie nie wiadomo, co w tej sprawie postanowiono.

Nie mniejsze emocje towarzyszyły przy głosowaniu nad zmianami w zakonnych Konstytucjach i Zarządzeniach Generalnych. Przez kilka dni odczytywano na głos ponad 300 artykułów i zastanawiano się nad znaczeniem każdego słowa. Ta cześć obrad była chyba najtrudniejsza ze wszystkich. Główny problem polegał na tym, że omawialiśmy tekst wzorcowy w języku włoskim, zaś najwięcej zastrzeżeń budziło tłumaczenie niektórych terminów w dostępnej wersji anglojęzycznej. Zanim doczekamy się tekstu polskiego minie pewnie kolejnych kilka lat.

Do zadań Kapituły Generalnej należy wreszcie wybór nowych władz zakonnych. Przed każdym głosowaniem odmawiano w skupieniu modlitwę, prosząc o pomoc Ducha Świętego. Następnie każdy z delegatów zapisywał na kartce nazwisko swojego kandydata, a wybrani skrutatorzy liczyli oddane głosy i publicznie je odczytywali. I chociaż był to niezwykle poważny moment, nie obyło się jednak bez odrobiny wesołości. Salwy śmiechu wywoływały nieporadne próby odczytania niektórych egzotycznych nazwisk z Afryki, Tajlandii czy Indii. Ostatecznie Generałem Zakonu na następnych sześć lat został ponownie wybrany Włoch - o. Renata Salvatore. Natomiast czterej wybrani konsultorzy pochodzą z Włoch, Brazylii, Burkina Faso i Beninu.

W ostatnim dniu Kapituły, na zakończenie Mszy św., podano nazwiska nowych prowincjałów. W kaplicy można było zauważyć niejedną zawiedzioną twarz. Do Polski szybko dotarła wieść o ponownej nominacji o. Arkadiusza Nowaka. Teraz współbracia wysyłają do Rzymu swoje głosy na Radnych Prowincjalnych. A potem zapewne nastąpi gorący okres wielkich zmian personalnych w prowincji i przeprowadzki do miejsc, do których wzywa Bóg i Kościół.

Z Rzymu dla kamilianie.eu
O. Mirosław Szwajnoch MI
Stronę wyświetlano 2823 razy
od 19 maja 2013 roku.
1998-2018 (C) Kamilianie & Krzysztof Gawliczek.