Ustaw jako stronę startowąDodaj do ulubionychKontaktMapa stronyKanał RSS

Nie ma większej radości od tej kiedy świątynia pod wezwaniem św. Kamila zapełnia się ludźmi chorymi, starszymi i niepełnosprawnymi. Tak stało się w niedzielę 9 lutego br. W tym dniu bowiem obchodziliśmy w naszej kamiliańskiej parafii XXII Światowy Dzień Chorego.

Obchody, Dzień Chorego, Światowy Dzień Chorego, Parafia św. Kamila, ul. Dubiela, Zabrze, Wojciech Węglicki

Kamiliańskie Obchody Światowego Dnia Chorego w Zabrzu

Ostatnia aktualizacja: 18/02/2014; 11:03.
   


Nie ma większej radości od tej kiedy świątynia pod wezwaniem św. Kamila zapełnia się ludźmi chorymi, starszymi i niepełnosprawnymi. Tak stało się w niedzielę 9 lutego br. W tym dniu bowiem obchodziliśmy w naszej kamiliańskiej parafii XXII Światowy Dzień Chorego. O godz. 12.15 odprawiona została uroczysta Msza św. w intencji Chorych i Starszych naszego Miasta pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Gerarda Kusza – biskupa pomocniczego diecezji gliwickiej. Wraz z nim Mszę św. koncelebrowali: ks. Jan Matysek – Dziekan dekanatu Zabrze – Mikulczyce, ks. Wolfgang Hutka, ks. prałat Józef Kusche, o. Andrzej Chorążykiewicz – Dyrektor DPS prowadzonego przez Zakon OO. Kamilianów w Zabrzu, o. Mariusz Kwiatkowski – kapelan DPS-u, o. Jacek Mond – przełożony wspólnoty OO. Kamilianów w Zabrzu, o. Daniel Czasz wikariusz parafii św. Kamila oraz gospodarz uroczystości proboszcz parafii św. Kamila o. Wojciech Węglicki. Obecny był także ks. Józef Dorosz – Dziekan Dekanatu Zabrze – Centrum. Na początku Eucharystii Księdza Biskupa powitała delegacja Rady Duszpasterskiej. Podczas homilii Ksiądz Biskup z uśmiechem i serdecznością zwrócił się do chorych i cierpiących pokrzepiając ich na duchu dobrym słowem i życząc odwagi w codziennym niesieniu krzyża. Podziękował też Zabrzańskiej Służbie Zdrowia za codzienną pełną miłości i ofiary służbę cierpiącym. Słowa wdzięczności skierowane zostały również pod adresem Zabrzańskich Kamilianów za ich trud prowadzenia dzieł miłosierdzia w naszym Mieście i troskę duszpasterską o chorych. Niezwykle wzruszającym punktem tych uroczystości było błogosławieństwo chorych, które Ksiądz Biskup Gerard uroczyście odmówił nad zebranymi. Na zakończenie Eucharystii słowa podziękowania Księdzu Biskupowi złożyła delegacja ludzi chorych i starszych z naszej parafii.

Uroczystości Światowego Dnia Chorego przeżywane w naszej kamiliańskiej parafii były wyjątkowo piękne i wzruszające. Nie zabrakło na nich przedstawicieli władz naszego Miasta na czele z prezydent Zabrza Panią Małgorzatą Mańką – Szulik i przewodniczącym Rady Miejskiej Panem Marianem Czocharą. Obecni byli także dyrektorzy zabrzańskich szpitali i Domów Pomocy Społecznej oraz delegacje organizacji społecznych działających na rzecz chorych, a przede wszystkim Mieszkańcy Zabrza. Całą oprawę muzyczną uświetniły swym występem „Zabrzańskie Trąbki”. Dziękujemy Bogu, że mogliśmy w tym dniu uczcić ludzi, którzy na co dzień walczą z cierpieniem, że był to również dzień solidarności z tymi, którzy swoim bólem, starością i kalectwem uczą nas pokory wobec życia. Tegoroczne obchody Światowego Dnia Chorego wpisują się w przeżywany w naszej parafii Jubileuszowy Rok Śmierci św. Kamila.

Dzień Chorych w parafii

We wtorek 11 lutego br. w liturgiczne wspomnienie NMP z Lourdes w naszym kościele o godz. 9.30 odprawione zostało nabożeństwo różańcowe w intencji chorych i starszych, a o godz. 10.00 uroczysta Msza św. połączona z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych i błogosławieństwem lourdzkim. W tym roku uroczystościom przewodniczył o. Daniel Czasz wikariusz naszej parafii. Według naszych obliczeń do tegoż sakramentu przystąpiło ponad 300 chorych i starszych. Na zakończenie Mszy św. zgromadzeni wierni dostąpili wielkiej łaski przyjęcia błogosławieństwa lourdzkiego. O. Daniel przeszedł środkiem kościoła, błogosławiąc chorych i starszych siedzących w ławkach Najśw. Sakramentem. Po udzieleniu wszystkim zgromadzonym ogólnego sakramentalnego błogosławieństwa wierni z nadzieją w sercu i pełni radości opuszczali naszą świątynię, dziękując Bogu za to, że mogli wziąć udział w uroczystościach organizowanych co roku z myślą o nich. W ten sposób uczciliśmy w naszej parafii XXII Światowy Dzień Chorego.

O. Wojciech Węglicki MI
proboszcz parafii św. Kamila w Zabrzu
Dzień Chorego 2014 w Domu Pomocy Społecznej prowadzony przez Zakon kamilianów na ul. Cisowej 6 w Zabrzu Dzień Chorego 2014 w Domu Pomocy Społecznej prowadzony przez Zakon kamilianów na ul. Cisowej 6 w Zabrzu Dzień Chorego 2014 w Domu Pomocy Społecznej prowadzony przez Zakon kamilianów na ul. Cisowej 6 w Zabrzu Dzień Chorego 2014 w Domu Pomocy Społecznej prowadzony przez Zakon kamilianów na ul. Cisowej 6 w Zabrzu Dzień Chorego 2014 w Domu Pomocy Społecznej prowadzony przez Zakon kamilianów na ul. Cisowej 6 w Zabrzu
fot.: Marek Jarosz


Stronę wyświetlano 3066 razy
od 18 lutego 2014 roku.
1998-2018 (C) Kamilianie & Krzysztof Gawliczek.