Ustaw jako stronę startowąDodaj do ulubionychKontaktMapa stronyKanał RSS

Strona powięcona Polskiej Prowincji Zakonu Ojców Kamilianów

zakon, Kamil, Kamilianie, Camilliani, Tarnowskie Góry, Proboszcz, wikary, prowincjał, de, Lellis, Parafia

Publikacje zakonników i o zakonnikach - Nowy film Latkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 14/08/2009; 09:20.
   


Film można zobaczyć na stronach Telewizji Polskiej.

Film dokumentalny Sylwestra Latkowskiego "KAMILIANIE"

Dnia 29 marca br. w Pałacu Ujazdowskim w Warszawie o godz. 20.00 odbyła się prapremiera filmu dokumentalnego Sylwestra Latkowskiego "Kamilianie". Na pokazie filmowym obecni byli m.in. Pani Prezydentowa Jolanta Kwaśniewska, dyrektor Telewizyjnej "Dwójki" Nina Terentiew, Anna Seniuk, Prowincjał Polskiej Prowincji Zakonu OO. Kamilianów O. Franciszek Bieniek oraz zaproszeni goście, zakonnicy, dziennikarze telewizyjni, radiowi i prasowi.

Film pokazuje charyzmat Kamilianów, jego historię i dzieła, które prowadzi. Całość opiera się na narracji zakonników, którzy mówią o swoim powołaniu i pracy z chorymi.

Film zostanie pokazany w Wielki Czwartek 8 kwietnia o 20.40 w II programie Telewizji Polskiej.

O. Hubert Bieniek OSCam.

"Kamilianie: Za drzwiami zakonu". Nowy film Latkowskiego

Ekipa filmowa Sylwestra Latkowskiego wraz z ks. Arkiem Nowakiem wybiera 5 lutego się do Włoch, gdzie będzie realizowała zdjęcia do filmu "Kamilianie: Za drzwiami zakonu".

Pierwsze zdjęcia do "Kamilianów" zostały zrealizowane jeszcze we wrześniu 2003 roku. Teraz kontynuowane będą między innymi w Rzymie, Watykanie i Bucchianico.

"Kamilianie: Za drzwiami zakonu" to opowieść o garstce zakonników - kamilianów, których w Polsce żyje niespełna osiemdziesięciu. Latkowski pragnie pokazać zakon od wewnątrz. Uzyskał zgodę zwierzchników kamilianów, by móc z kamerą śledzić codzienne życie zakonników. Jednym z bohaterów filmu jest ks. Arek Nowak.

- Film ma opowiedzieć o Kamilianach w dzisiejszej Polsce, oczywiście będzie zawierał także rys historyczny. Genezę powstania zakonu Kiedy i jak zaistnieli w Polsce? Ale przede wszystkim interesują mnie dzisiejsi Kamilianie, ludzie z krwi i kości pracujący wśród umierających, upośledzonych, chorych psychicznie, narkonaów. Robiących na co dzień to, o czym wolimy nie wiedzieć. Przyznam, że pierwsze dni zdjęciowe były dla mnie niesamowitym przeżycie. Nagle znajduję się w innym świecie, dalekim od przemocy, blichtru i miałkości mediów, szołbiznesu i polityki - mówi Sylwester Latkowski.

Autorem scenariusza i reżyserem jest Sylwester Latkowski. Za zdjęcia odpowiada Tomasz Michałowski, a za montaż Krzysztof Szpetmański. Producent jest Program 2 TVP. Telewizyjna premiera filmu zaplanowana jest na Wielkanoc.

[gw] 30 stycznia 2004
Wiadomość pochodzi z serwisu www.stopklatka.pl

"Kamilianie: Za drzwiami zakonu"Latkowskiego

Sylwester Latkowski kręci nowy dokument - "Kamilianie: Za drzwiami zakonu". Tym razem akcję umieścił w klasztorze Kamilianów. Chce pokazać zakon i jego działanie - informuje "Rzeczpospolita".

Reżyser uzyskał zgodę zwierzchników klasztoru na codzienne towarzyszenie zakonnikom. Uważa, że kamilianie, których jest w Polsce zaledwie 80, "robią na co dzień to, o czym wolimy nie wiedzieć, pracują wśród umierających, upośledzonych, chorych psychicznie i narkomanów."

W filmie wystąpi najbardziej znany polski kamilianin ks. Arkadiusz Nowak. Wczoraj ekipa filmowa wybrała się do Tarnowskich Gór. Planowane są tam zdjęcia w Szpitalu św. Kamila Zakonu oo. Kamilianów, w Domu Pomocy Społecznej w Zbrosławicach (dla mężczyzn upośledzonych umysłowo), w Pilchowicach (dla dzieci specjalnej troski) oraz w Zakładach Opiekuńczo-Leczniczych w Hutkach koło Olkusza i w Zabrzu.

Premiera filmu planowana jest na antenie Programu 2 TVP w okresie świąt Wielkanocnych.

źródło: Rzeczpospolita / Kultura Nr 36; czwartek 12.02.2004

Sylwester Latkowski w klasztorze

Sylwester Latkowski, twórca kontrowersyjnych dokumentów "Blokersi", "Gwiazdor", "Nakręceni, czyli szołbiznes po polsku" i "Klatka", kręci swój nowy film. Tym razem jego akcję umieścił w klasztorze Kamilianów.

W Polsce jest niewielu kamilianów - zaledwie 80. Sylwester Latkowski chce pokazać ich zakon od wewnątrz, a więc od strony nieznanej zwyczajnym ludziom. W filmie wystąpi najbardziej znany polski kamilianin, ks. Arkadiusz Nowak, organizator pomocy dla narkomanów, zagrożonych HIV i chorych na AIDS.

"Interesują mnie dzisiejsi kamilianie, z krwi i kości, pracujący wśród umierających, upośledzonych, chorych psychicznie, narkomanów" - mówi Latkowski. "Robią na co dzień to, o czym wolimy nie wiedzieć. Przyznam, że pierwsze dni zdjęciowe były dla mnie niesamowitym przeżyciem. Nagle znalazałem się w świecie dalekim od przemocy, blichtru i miałkości mediów i polityki."

Zdjęcia do filmu rozpoczęły się 17 września ubiegłego roku w Seminarium św. Kamila w Burakowie-Łomiankach pod Warszawą. Ekipa filmowa realizowała także zdjęcia we Włoszech, gdzie swą misję pełni wielu polskich ojców kamilianów. Reżyser uzyskał zgodę zwierzchników kamilianów, by móc z kamerą śledzić codzienne życie zakonników.

Dzisiaj, po czterech dniach zdjęciowych we Włoszech, ekipa filmowa Sylwestra Latkowskiego wybiera się do Tarnowskich Gór. Odbędą się tam kolejne zdjęcia do filmu "Kamilianie: Za drzwiami zakonu". Ekipa filmowa planuje trzydniowy pobyt, w czasie którego odwiedzi parafię św. Jana Chrzciciela i św. Kamila. Dzisiaj odbywa się tam bowiem uroczyste nabożeństwo z okazji XII Międzynarodowego Dnia Chorego. Sylwester Latkowski planuje także zdjęcia w szpitalu św. Kamila Zakonu OO. Kamilianów w Tarnowskich Górach, prowadzenia Domów Pomocy Społecznej w Zbrosławicach (dla mężczyzn upośledzonych umysłowo), w Pilchowicach (dla dzieci specjalnej troski) i w Zabrzu (dla nieuleczalnie chorych), Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych w Hutkach koło Olkusza i w Zabrzu.

Planowana premiera filmu jest na antenie Programu 2 TVP w okresie świąt Wielkanocnych.

Kamilianów w Polsce jest zaledwie około osiemdziesciu. To ostatni zakon zarejestrowany przez Papieża jako zakon, potem już powstawały tylko zgromadzenia zakonne. Zakon Kamilianów został powołany do niesienia pomocy chorym i ubogim. Założony w 1586 roku przez św. Kamila de Lellis. Obok ślubu ubóstwa, posłuszeństwa i celibatu składają dodatkowy ślub służenia chorym nawet z narażeniem życia. Kamilianie rozwijają profilaktykę zdrowotną w społeczeństwie, służą pomocą medyczną i duchową chorym i umierającym. Bardzo ważnym aspektem ich posługi jest pomaganie chorym w odnalezieniu odpowiedzi na odwieczne pytania o sens życia doczesnego i przyszłego, o znaczenie cierpienia, zła i śmierci. Zakon stara się również uzmysławiać rządzącym potrzebę wprowadzenia takiego ustawodawstwa, które gwarantowałoby prawa chorego i szacunek dla jego godności osobistej.

W Polsce Kamilianie pojawili się w 1904 roku w Miechowicach (obecnie dzielnica Bytomia). Na świecie jest ich 1100, w tym 86 Polaków (dane z 1998 roku). Strojem zakonnika jest czarny habit z czarnym pasem z wyhaftowanym na piersi czerwonym krzyżem. W naszym kraju kamilianie prowadzą 6 domów opieki społecznej dla osób w podeszłym wieku oraz dla dzieci i dorosłych upośledzonych psychicznie. Znanym kamilianinem jest np. o. Arkadiusz Nowak, znawca kwestii związanych z narkomanią i AIDS. Polacy prowadzą także domy misyjne na Madagaskarze i Słowacji.


Za drzwiami zakonu

W ubiegłą środę ekipa filmowców przybyła do tarnogórskiej parafii św. Jana Chrzciciela i św. Kamila, gdzie z udziałem biskupa Gerarda Kusza odbywały się obchody Światowego Dnia Chorego.

O. Hubert BieniekDo Tarnowskich Gór, siedziby władz Prowincji Polskiej zakonu, filmowcy przybyli po czterech dniach zdjęciowych we Włoszech. Tam urodził się i posługiwał chorym św. Kamil de Lellis - założyciel zakonu, tam też pracują dziś polscy kamilianie. Poza tarnogórskim klasztorem, kościołem i szpitalem św. Kamila ekipa zaplanowała także zdjęcia w Domach Pomocy Społecznej oraz Zakładach Opiekuńczo-Leczniczych prowadzonych przez zakon na Śląsku.

W Polsce jest około 80 duchowych synów św. Kamila. Sylwester Latkowski chce pokazać zakon od wewnątrz, a więc od strony nieznanej zwyczajnym ludziom. Zdjęcia rozpoczęły się 17 września 2003 roku w Domu Studiów w Burakowie-Łomiankach pod Warszawą. Reżyser uzyskał zgodę zwierzchników kamilianów. "Interesują mnie dzisiejsi kamilianie, z krwi i kości, pracujący wśród umierających, upośledzonych, chorych psychicznie, narkomanów" - mówi Latkowski. "Robią na co dzień to, o czym wolimy nie wiedzieć. Przyznam, że pierwsze dni zdjęciowe były dla mnie niesamowitym przeżyciem. Nagle znalazłem się w świecie dalekim od przemocy, blichtru i miałkości mediów i polityki".

W filmie wystąpi m. in. najbardziej chyba znany polski kamilianin, o. Arkadiusz Nowak, organizator pomocy dla narkomanów, zagrożonych HIV i chorych na AIDS. Premiera filmu planowana jest na antenie Programu 2 TVP w okresie świąt Wielkanocnych.

Stronę wyświetlano 6490 razy
od 30 marca 2004 roku.
1998-2018 (C) Kamilianie & Krzysztof Gawliczek.