Ustaw jako stronę startowąDodaj do ulubionychKontaktMapa stronyKanał RSS

11 lutego obchodzimy w całym Kościele Powszechnym liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. W tym dniu również przypada ustanowiony przez św. Jana Pawła II Światowy Dzień Chorego. Z tej okazji co roku w parafii św. Kamila odbywają się Kamiliańskie Obchody Światowego Dnia Chorego.

Zabrze, parafia św. Kamila, XXV Światowy Dzień Chorego 2017r., Światowy Dzień Chorego

XXV Światowy Dzień Chorego w parafii św. Kamila w Zabrzu

Ostatnia aktualizacja: 20/02/2017; 13:01.
   


11 lutego obchodzimy w całym Kościele Powszechnym liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. W tym dniu również przypada ustanowiony przez św. Jana Pawła II Światowy Dzień Chorego. Z tej okazji co roku w parafii św. Kamila odbywają się Kamiliańskie Obchody Światowego Dnia Chorego. Chcemy w ten sposób nie tylko zaznaczyć obecność chorego człowieka w sercu Kościoła i naszego Zakonu, ale także uwrażliwić ludzi zdrowych i posługujących chorym na sens i wartość ludzkiego cierpienia. Główne uroczystości rozpoczęły się w sobotę 11 lutego 2017r. o godz. 9.30 Nabożeństwem Różańcowym w intencji chorych i starszych naszej parafii i Miasta Zabrze. Poprowadził je proboszcz parafii o. Wojciech Węglicki MI. Rozważania poszczególnych tajemnic różańcowych, przeplatane były pieśniami Maryjnymi. Modlitwę różańcową zakończyła antyfona Maryjna "Pod Twoją Obronę" i Modlitwa św. Jana Pawła II na Światowy Dzień Chorego.

XXV Światowy Dzień Chorego w parafii św. Kamila w Zabrzu

W miedzy czasie nasi ojcowie posługiwali w konfesjonałach, dając uczestnikom uroczystości okazję do pojednania się z Bogiem w sakramencie spowiedzi św.

XXV Światowy Dzień Chorego w parafii św. Kamila w Zabrzu XXV Światowy Dzień Chorego w parafii św. Kamila w Zabrzu

Po Nabożeństwie Różańcowym o godz. 10.00 rozpoczęła się uroczysta Msza św. z udziałem wszystkich duszpasterstw parafii, pocztów sztandarowych Żywego Różańca, Legionu Maryi i Bractwa Matki Bożej Uzdrowienie Chorych. Obecne były delegacje szpitali i ośrodków zdrowia, gdzie posługują nasi ojcowie i bracia. Najświętszej Eucharystii przewodniczył proboszcz parafii o. Wojciech Węglicki MI, który skierował do licznie zgromadzonych wiernych okolicznościowe Słowo Boże. Po homilii nastąpił obrzęd udzielenia wiernym sakramentu namaszczenia chorych. Sakramentu udzielał o. proboszcz wraz z duszpasterzami parafii – o. Mieczysławem Tymkowskim, o. Mariuszem Wardęgą, o. Danielem Czaszem i o. Kamilem Mrozem. Każdy z namaszczonych olejem świętym otrzymywał obrazek, pamiątkę przyjętego sakramentu, na którym znajdowała się data przyjęcia sakramentu, pieczątka parafii i podpis szafarza. Wierny miał wpisać tylko swoje imię i nazwisko. W sumie namaściliśmy ponad 300 osób. Po zakończonym obrzędzie nastąpiła dalsza część Mszy św. Wierni licznie przystąpili do Komunii Świętej. Na zakończenie Eucharystii w nawiązaniu do zwyczaju luordzkiego, o. proboszcz dokonał obrzędu tzw. "błogosławieństwa lourdzkiego" czyli błogosławieństwa każdego chorego i starszego Najświętszym Sakramentem. Wierni z ufnością i wzruszeniem wpatrywali się w monstrancję, zawierzając w chwili ciszy Chrystusowi Panu swoje życie, bóle i cierpienia. Na zakończenie obrzędu wierni otrzymali ogólne błogosławieństwo.

XXV Światowy Dzień Chorego w parafii św. Kamila w Zabrzu

Każdego roku Kamiliańskie Obchody Światowego Dnia Chorego gromadzą w naszej świątyni dość dużą ilość wiernych. Wielu chorych jest dowożonych do naszego kościoła przez swoich najbliższych właśnie z okazji tego święta. Nie przeszkadza mróz i śnieg oraz liczne schody, które prowadzą do naszej świątyni. Przybywają do nas wierni nie tylko z okolicznych zabrzańskich parafii, ale także z pobliskich miast i miejscowości całego Górnego Śląska. Od ponad 80 lat świątynia OO. Kamilianów w Zabrzu jest miejscem modlitwy ludzi chorych i cierpiących, a przeżywany każdego roku Światowy Dzień Chorego jeszcze mocniej podkreśla miłosierny i kamiliański charakter tego miejsca.

O. Kamil Mróz MI
Stronę wyświetlano 1460 razy
od 20 lutego 2017 roku.
1998-2018 (C) Kamilianie & Krzysztof Gawliczek.