Ustaw jako stronę startowąDodaj do ulubionychKontaktMapa stronyKanał RSS

18 października obchodzimy Święto św. Łukasza, ewangelisty

Dzień, Służby, Zdrowia, Święto, Łukasza, Ewangelista, Łukasza Ewangelisty, 18 października

18 października obchodzimy Święto św. Łukasza, ewangelisty

Ostatnia aktualizacja: 29/12/2008; 13:44.
   


Dzień św. Łukasza - patrona lekarzy Dzień św. Łukasza - patrona lekarzy związany jest z Łukaszem Ewangelistą, autorem Ewangelii i Dziejów Apostolskich. W swojej Ewangelii, wizerunek Jezusa, przedstawiał jako lekarza ciała i ducha. Większość egzegetów uważała Łukasza Ewangelistę za osobę związaną z medycyną. Tym samym został on patronem lekarzy oraz grzeszników, ubogich i pokrzywdzonych.

"W dzień św. Łukasza módlmy się za ludzi, którzy zawsze są obecni przy chorych, aby nie brakło im sił fizycznych oraz uśmiechu w codziennej posłudze"

Dzień św. Łukasza był również dniem wszystkich ubogich, wyrzuconych poza nawias społeczeństwa ludzi a także dniem niewiernych co wiąże się z faktem, iż św. Łukasz Ewangelista, zanim przystał do św.Pawła, był poganinem. W średniowieczu, w tym dniu odprawiano msze, na których zbierali się tłumnie żebracy i biedota. W tym dniu przychylnym okiem patrzono na niewiernych, modlono się za ich dusze, nie można było ich piętnować oraz skazywać.

Św. Łukasz prawdopodobnie po roku 40 został ochrzczony w Antiochii Syryjskiej, który wtedy był ważnym ośrodkiem chrześcijaństwa na Wschodzie. Został szybko uczniem św. Pawła i towarzyszył mu w podróży z Troady do Filippi w Macedonii. Potem wspólnie wybrali się do Jerozolimy i do Rzymu. Przebywał ze św. Pawłem aż do jego męczeńskiej śmierci w Rzymie. Trudno ustalić dokąd św. Łukasz udał się po śmierci św. Pawła i jaką śmiercią zakończył swoje życie. Według tradycji poniósł on śmierć męczeńską w Achai. Jego symbolem przedstawianym w sztuce jest wół, ponieważ zaczyna swą Ewangelię opisem ofiary Starego Testamentu.

Dlaczego patron Służby Zdrowia?

Dzień św. Łukasza - patrona lekarzy Kościół katolicki od szeregu lat łączy dzień św. Łukasza z pamięcią o lekarzach i o służbie zdrowia, a więc o tych, którzy dbają o zdrowie i życie doczesne innych. Dzień taki został wybrany trafnie, bo jest pewne, a pokazuje to tradycja i Nowy Testament, że Łukasz był nawróconym lekarzem antiocheńskim, grekiem z pochodzenia. O pełnieniu takiego zawodu mogą świadczyć te wydarzenia, które opisał szczegółowo w swojej Ewangelii, które dotyczyły stanu zdrowia ludzi. Dlatego w tej Ewangelii znajdują się szczegółowo opisane uzdrowienia np. teściowej Piotra, cierpiącej z powodu dużej gorączki, opisuje tez inne uzdrowienia dokonane przy tej okazji (4, 38- 41). Mówi o uzdrowieniu trędowatego (5, 12-14), paralityka (5, 17-26), o uzdrowieniu w szabat człowieka, który miął uschłą rękę (6, 6-10), o uzdrowieniu sługi setnika z Kafarnaum (7, 1-10), o wskrzeszeniu młodzieńca z Nain (7, 11-15), o uzdrowieniu opętanego (8, 26-39), o uzdrowieniu kobiety cierpiącej na krwotok, o wskrzeszeniu córki Jaira (8, 40-56), o uzdrowieniu epileptyka (9, 37-42), o uzdrowieniu niewidomego pod Jerychem (18, 35-43). Zapoznając się z tymi opisami zauważamy, że Łukasz szeroko je opisywał i w tych opisach niejako się lubował, a jednocześnie stawał się jako ten, który swoją posługą lekarską niósł pomoc innym, a dzisiaj w niebie swoją opieką otacza tych, od których zależy życie ludzkie.

Warto w dniu św. Łukasza przypomnieć sobie o zasługach i dobrodziejstwach płynących od lekarzy, sióstr, pielęgniarek, salowych chętnie spieszących z ofiarną pomocą w każdym miejscu i w każdym czasie. Obowiązkiem nas wszystkich jest darzyć służbę zdrowia szacunkiem, zaufaniem i wdzięcznością.

Należy się im od nas modlitwa w każdym czasie a szczególnie w tym dniu.Stronę wyświetlano 12169 razy
od 15 października 2007 roku.
1998-2018 (C) Kamilianie & Krzysztof Gawliczek.