Ustaw jako stronę startowąDodaj do ulubionychKontaktMapa stronyKanał RSS

Początek Roku Świętego Pawła - w 2000 rocznicę urodzin Apostoła

Święty, Paweł, rok świętego Pawła, apostoł

Początek Roku Świętego Pawła - w 2000 rocznicę urodzin Apostoła

Ostatnia aktualizacja: 29/12/2008; 13:44.
   


Święty PiotrUroczystym otwarciem przez Benedykta XVI Świętej Bramy w Bazylice św. Pawła za Murami rozpocznie się 28 czerwca 2008 r. Rok Świętego Pawła. Będzie on obchodzony z okazji 2000. rocznicy urodzin Apostoła Narodów. Na ten czas planowane są inspirowane duchem paulińskim wydarzenia liturgiczne, kulturalne i ekumeniczne, jak również inicjatywy o charakterze duszpasterskim i społecznym.

Rok Świętego Pawła ma być rokiem poświęconym postaci, życiu, nauczaniu i działalności Apostoła Narodów. Benedykt XVI ogłosił go w ubiegłym roku, podczas uroczystych nieszporów w wigilię uroczystości św. Piotra i Pawła, patronów Rzymu. Ojciec Święty zwrócił wówczas uwagę na wymiar ekumeniczny tego wydarzenia. "Apostoł Narodów, szczególnie zaangażowany w niesienie Dobrej Nowiny wszystkim narodom, bez reszty zabiegał o jedność i zgodę wszystkich chrześcijan" - zaznaczył.

Głównym miejscem obchodów będzie rzymska Bazylika św. Pawła za Murami, gdzie spoczywają jego doczesne szczątki. Pomysłodawcą zorganizowania obchodów 2000. rocznicy urodzin Apostoła jest włoski kardynał Andrea Cordero Lanza di Montezemolo, od 31 maja 2005 roku - archiprezbiter Bazyliki. Idea ta została przyjęta przez Ojca Świętego Benedykta XVI.

Obchody

Centralne obchody Roku św. Pawła rozpocznie otwarcie przez Ojca Świętego Benedykta XVI drzwi dedykowanych Apostołowi Narodów zwanych Świętą Bramą. Pielgrzymi wejdą przez nie, aby dotrzeć do grobu św. Pawła. Drzwi, znajdujące się na lewo od głównego wejścia do bazyliki, Papież zamknie za rok na zakończenie jubileuszu urodzin Apostoła. Ponadto przez cały rok palić się będą przed bazyliką lampy oliwne, do których wierni będą mogli dolewać oliwę symbolizującą modlitwę. Podobne lampy zostaną zapalone w ważnych dla Apostoła Narodów miastach w Turcji: Tarsie, Efezie oraz na Malcie. W każdy wtorek i piątek odprawiana będzie szczególna liturgia. Pielgrzymi uczestniczyć będą m.in. w celebracjach liturgicznych i modlitwach przy grobie Apostoła Narodów. Będzie też można zyskać odpust zupełny - w Bazylice św. Pawła za Murami przez cały Rok Pawłowy, w Kościołach lokalnych, uczestnicząc w publicznym nabożeństwie ku czci Apostoła Narodów pierwszego i ostatniego dnia roku jubileuszowego we wszystkich miejscach kultu, a w pewne określone przez biskupa diecezjalnego dni w miejscach pod wezwaniem św. Pawła lub innych, które biskup wyznaczy.

Wyjątkowym wydarzeniem w czasie Roku św. Pawła będzie Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, którego zamknięciu, 25 stycznia będzie przewodniczył Benedykt XVI. Nie zabraknie także wydarzeń kulturalnych i artystycznych. Przez cały rok będą odbywały się konferencje naukowe, a księża kardynałowie wygłaszać będą specjalne homilie niedzielne. Organizowane będą także koncerty, m.in. "Msza" Haendla na rozpoczęcie Roku św. Pawła i "Zmartwychwstanie" Mahlera w Niedzielę Wielkanocną. Z okazji jubileuszu w Wiecznym Mieście zostaną utworzone szlaki pielgrzymkowe do miejsc związanych ze św. Pawłem, które pielgrzymi będą mogli przybywać pieszo lub specjalnie przygotowanymi autokarami. Dla młodszych pątników przewidziano krótszą trasę - wzdłuż Tybru.

Wśród inicjatyw związanych z obchodami Roku św. Pawła są też działania ekumeniczne, m.in. otwarcie kaplicy ekumenicznej w bazylice pod wezwaniem Apostoła Narodów.

Kalendarz obchodów jest wciąż wzbogacany. Przy Bazylice otwarto specjalne biuro, które zajmuje się wyłącznie obchodami "Roku św. Pawła". Działa też portal internetowy www.annopaolino.org, który na bieżąco informuje o wszystkich związanych z nimi wydarzeniach. Wiadomo już, że w lipcu 2008 roku w Bazylice Świętego Pawła za Murami spotkają się zakonnicy, w następnych miesiącach: misjonarze, parafie, biskupi (w październiku trwać będzie w Rzymie synod), więźniowie, studenci. W 2009 roku przybywać będą kolejno chrześcijanie różnych wyznań, a także chorzy, nowe wspólnoty i ruchy kościelne, młodzież, rodziny oraz kapłani i diakoni.

W Tarsie, miejscu urodzenia św. Pawła, otwarcie roku mu poświęconego nastąpiło już 21 czerwca. Wzięli w nim udział m.in. przedstawiciele władz tureckich. Następnego dnia kard. Walter Kasper, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan odprawił uroczystą Mszę św. w zmienionym na muzeum kościele św. Pawła. W dniach 22-24 czerwca miało miejsce sympozjum poświęcone Apostołowi Narodów. Na lato turecki Kościół zaplanował międzynarodowy zlot młodzieży oraz narodową pielgrzymkę do Antiochii i Tarsu.

Rok Świętego Pawła zakończy się 29 czerwca 2009 r. uroczystym zamknięciem Świętej Bramy przez Ojca Świętego Benedykta XVI.

BP KEP/ jl, jk

Zob. też:
strona w języku polskim poświęcona obchodom Roku św. Pawła,
oficjalna strona Roku św. Pawła.

Stronę wyświetlano 23020 razy
od 27 czerwca 2008 roku.
1998-2018 (C) Kamilianie & Krzysztof Gawliczek.