Ustaw jako stronę startowąDodaj do ulubionychKontaktMapa stronyKanał RSS

Święty Łukasz - Patron Służby Zdrowia

Święty, Łukasz, patron, lekarz, służba zdrowia, doktor

Święty Łukasz - Patron Służby Zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 29/06/2011; 09:06.
   


18 października przypada liturgiczne święto św. Łukasza Ewangelisty. Prawdopodobnie po roku 40 Łukasz został ochrzczony w Antiochii Syryjskiej, który wtedy był ważnym ośrodkiem chrześcijaństwa na Wschodzie. Został szybko uczniem św. Pawła i towarzyszył mu w podróży z Troady do Filippi w Macedonii. Potem wspólnie wybrali się do Jerozolimy i do Rzymu. Przebywał ze św. Pawłem aż do jego męczeńskiej śmierci w Rzymie. Trudno ustalić dokąd św. Łukasz udał się po śmierci św. Pawła i jaką śmiercią zakończył swoje życie. Według tradycji poniósł on śmierć męczeńską w Achai. Jego symbolem przedstawianym w sztuce jest wół, ponieważ zaczyna swą Ewangelię opisem ofiary Starego Testamentu.

Św. Łukasz Ewangelista, źródło: http://pl.wikipedia.org

Święty Łukasz był z wykształcenia lekarzem. Świadczy o tym doskonała znajomość terminów lekarskich używanych w trzeciej Ewangelii, która została przez niego napisana. Na jego zainteresowania medyczne wskazują także szczegółowe opisy początku, trwania i ustąpienia chorób. Opisując różne choroby, z których uzdrawiał Jezus, św. Łukasz używa terminów lekarskich używanych przez twórcę medycyny Hipokratesa.

Kościół katolicki od szeregu lat łączy dzień św. Łukasza z pamięcią o lekarzach i o służbie zdrowia, a więc o tych, którzy dbają o zdrowie i życie doczesne innych. Dzień taki został wybrany trafnie, bo jest pewne, a pokazuje to tradycja i Nowy Testament, że Łukasz był nawróconym lekarzem antiocheńskim, grekiem z pochodzenia. O pełnieniu takiego zawodu mogą świadczyć te wydarzenia, które opisał szczegółowo w swojej Ewangelii, które dotyczyły stanu zdrowia ludzi. Dlatego w tej Ewangelii znajdują się szczegółowo opisane uzdrowienia np. teściowej Piotra, cierpiącej z powodu dużej gorączki, opisuje tez inne uzdrowienia dokonane przy tej okazji (4, 38- 41). Mówi o uzdrowieniu trędowatego (5, 12-14), paralityka (5, 17-26), o uzdrowieniu w szabat człowieka, który miął uschłą rękę (6, 6-10), o uzdrowieniu sługi setnika z Kafarnaum (7, 1-10), o wskrzeszeniu młodzieńca z Nain (7, 11-15), o uzdrowieniu opętanego (8, 26-39), o uzdrowieniu kobiety cierpiącej na krwotok, o wskrzeszeniu córki Jaira (8, 40-56), o uzdrowieniu epileptyka (9, 37-42), o uzdrowieniu niewidomego pod Jerychem (18, 35-43). Zapoznając się z tymi opisami zauważamy, że Łukasz szeroko je opisywał i w tych opisach niejako się lubował, a jednocześnie stawał się jako ten, który swoją posługą lekarską niósł pomoc innym, a dzisiaj w niebie swoją opieką otacza tych, od których zależy życie ludzkie.

Warto w dniu św. Łukasza przypomnieć sobie o zasługach i dobrodziejstwach płynących od lekarzy, sióstr, pielęgniarek, salowych chętnie spieszących z ofiarną pomocą w każdym miejscu i w każdym czasie. Obowiązkiem wszystkich jest darzyć służbę zdrowia szacunkiem, zaufaniem i wdzięcznością a my włączmy ich w nasze modlitwy.

Ks. Jan Pietrzyk (Tygodnik Niedziela)
Stronę wyświetlano 11175 razy
od 17 października 2008 roku.
1998-2018 (C) Kamilianie & Krzysztof Gawliczek.