Ustaw jako stronę startowąDodaj do ulubionychKontaktMapa stronyKanał RSS

65. Tydzień Miłosierdzia w Polsce

Tydzień Miłosierdzia, w Polsce, Franciszek z Asyżu, Komisja Charytatywna, Episkopat Polski

65. Tydzień Miłosierdzia w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 02/10/2009; 10:56.
   


Pod hasłem "Otoczmy troską życie" od 4 do 10 października w całej Polsce obchodzony będzie 65. Tydzień Miłosierdzia. Organizowane w tym czasie przez Komisję Charytatywną Konferencji Episkopatu Polski spotkania, modlitwy i konkretne inicjatywy będą uwrażliwiać na potrzebę obrony życia ludzkiego we wszystkich jego wymiarach. Patronem tegorocznego Tygodnia jest św. Franciszek z Asyżu.

65 Tydzień Miłosierdzia

Celem 65. Tygodnia Miłosierdzia - w myśl słów "Otoczmy troską życie" - będzie zwrócenie uwagi na konieczność obrony życia ludzkiego we wszystkich jego wymiarach - nie tylko fizycznym, ale także moralnym, intelektualnym i religijnym.

Celem ma być także ukazanie piękna życia traktowanego jako dar Boży. Takie nastawienie powinno skłaniać do troski o życie na każdym jego etapie, niezależnie od sprawności czy niepełnosprawności, której człowiek doświadcza. Organizatorzy chcieliby zwrócić uwagę na najważniejsze momenty życia: narodziny, integralny rozwój i śmierć. Pragną zachęcić do przeciwstawienia się cywilizacji śmierci, której wyrazem jest zanik poszanowania godności życia ludzkiego, przemoc, hedonistyczne podejście do ciała czy pozbawienie życia wymiarów nadprzyrodzonych. Zdaniem Komisji Charytatywnej KEP, obrona życia jest tym pilniejsza, im bardziej nasilają się zagrożenia wobec niego. Nie chodzi tylko o pojedyncze sytuacje, w których życie jest ranione lub niszczone, ale o utrwalanie się pewnej mentalności przeciwko życiu. Wyraża się ona w nasilającej się propagandzie aborcji i eutanazji, zagubieniu nadprzyrodzonego sensu i wartości życia człowieka, manipulacjach naukowych i technicznych, jakim poddawane są początki życia ludzkiego. Dla Caritas Polska Tydzień Miłosierdzia będzie dziękczynieniem za kilkanaście "Okien życia", które powstały jako alternatywa dla porzucania lub uśmiercania noworodków. Pierwsze takie Okno powstało kilka lat temu w Krakowie i ocalało w nim już 14 dzieci. Ostatnie "Okno życia" zostało otwarte w Piotrkowie Trybunalskim. Trwają intensywne prace do otwarcia kolejnego w Sosnowcu. 65. Tydzień Miłosierdzia poprzedzi wręczenie nagród "Ubi Caritas" Caritas Polska i "Miłosierny Samarytanin" Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Nagrody przyznawane są osobom prywatnym i instytucjom za wrażliwość na potrzeby ubogich w Polsce i czynny udział w dziełach charytatywnych. Uroczystość, także z udziałem członków Eleos - charytatywnej organizacji Kościoła prawosławnego, odbędzie się 3 października o godz. 12.00 w Centrum Luterańskim przy ul. Miodowej 21 w Warszawie.

Patronem 65. Tygodnia Miłosierdzia jest św. Franciszek z Asyżu, człowiek pokorny, ubogi i prosty. Jego postawa inspiruje do miłości bliźniego nie tylko jego naśladowców w zakonach franciszkańskich, ale także wiernych świeckich. Franciszek zwraca uwagę na troskę o przyrodę, o obronę środowiska naturalnego przez zanieczyszczeniami i bezmyślnym niszczeniem. Stąd też bardzo mocno w tym roku podkreśla się związek kwestii ekologicznej z kwestią troski o człowieka.

źródło: www.ekai.pl
Stronę wyświetlano 4000 razy
od 02 października 2009 roku.
1998-2018 (C) Kamilianie & Krzysztof Gawliczek.