Ustaw jako stronę startowąDodaj do ulubionychKontaktMapa stronyKanał RSS

25 lat posługi biskupiej abpa. Henryka Muszyńskiego

25 lat, posługi biskupiej, abp., Henryka Muszyńskiego

25 lat posługi biskupiej abpa. Henryka Muszyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 23/04/2010; 13:34.
   


Uroczystość ku czci św. Wojciecha, 25 kwietnia, będzie ogólnopolskim dziękczynieniem za 25 lat posługi biskupiej abpa. Henryka Muszyńskiego, prymasa Polski.

Główna część obchodów świętowojciechowych odbędzie się w niedzielę, 25 kwietnia. Rozpocznie się procesją, która o godz. 9.20 wyruszy z kościoła pw. św. Michała Archanioła do katedry. O godz. 10.00 na Placu św. Wojciecha w Gnieźnie rozpocznie się uroczysta Msza św. z udziałem Episkopatu Polski i biskupów z zagranicy. Będzie jej przewodniczyć Prymas Polski abp Henryk Muszyński, świętujący jubileusz 25-lecia posługi biskupiej, a homilię wygłosi abp Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Tradycyjnie już podczas uroczystości świętowojciechowych nuncjusz apostolski wręczy krzyże misyjne. W tym roku przyjmie je 30 osób.

Biskup Henryk Muszyński

TVP Polonia przeprowadzi transmisję uroczystej Mszy św. ku czci głównego Patrona Polski. Początek transmisji 25 kwietnia o godz. 10.00.

25 lat temu sakry biskupiej abp. Henrykowi Muszyńskiemu udzielił ówczesny prymas kard. Józef Glemp. Jako dewizę pasterskiego posługiwania biskup Muszyński obrał zawołanie św. Piotra: "Na słowo Twoje, Panie". Tłumaczył przy tym: "...pragnę przez to najpierw wyrazić moje niezłomne przekonanie i niezachwianą wiarę w to, że dzieło, posłannictwo, posługa, do której Pan mnie powołał, jest własnym dziełem Boga i jako takie dopełnia się ono i dokonuje mocą Boga samego. Dzieło Boga zaś zobowiązuje mnie do tego, abym we wszystkim "szukał nie własnej woli, ale woli Tego, który mnie posłał (J 5,30). Po wtóre pragnę dać wyraz temu, że nadal pragnę pozostać pokornym sługą słowa, który wsłuchuje się w słowa Pana i przyjmuje je z miłością, zawierza im i na nich buduje, zachowuje je, wypełnia i głosi" - deklarował.

Kościół Gnieźnieński srebrny jubileusz sakry biskupiej i 18-lecie posługi Arcybiskupa w Gnieźnie obchodził 25 marca br.

(md © Biuro Prasowe KEP 2010)
Stronę wyświetlano 3510 razy
od 23 kwietnia 2010 roku.
1998-2018 (C) Kamilianie & Krzysztof Gawliczek.