Ustaw jako stronę startowąDodaj do ulubionychKontaktMapa stronyKanał RSS

Strona powięcona Polskiej Prowincji Zakonu Ojców Kamilianów

zakon, Kamil, Kamilianie, Camilliani, Tarnowskie Góry, Proboszcz, wikary, prowincjał, de, Lellis, Parafia

List z Gruzji na Niedzielę Misyjną

Ostatnia aktualizacja: 29/12/2008; 14:52.
   



"Brat bratu - na czarną godzinę"

Przysłowie gruzińskie

Drodzy Przyjaciele,

Piszę do Was w związku ze zbliżającą się Niedzielą Misyjną 23.10.2005 r., której mottem są słowa Jana Pawła II: "Misje-Chleb łamany za życie świata".

Drodzy Współpracownicy krzewienia akcji: "Chleb z masłem dla dzieci z Gruzji"

Jeszcze raz w imieniu setek dzieci, którym spieszycie z pomocą materialną i duchową, pragnę wyrazić mą wdzięczność za serce gorące, które bije w rytm serc dzieci biednych, głodnych i chorych.

"Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj"- tymi słowami, jak i my, modlą się codziennie do Najlepszego Tatusia dzieci z Gruzji i zostają wysłuchane dzięki Waszej szczodrobliwości.

"Bierzcie i jedzcie to jest Ciało Moje"- z tymi słowami zwraca się do nas Chrystus w czasie Eucharystii, ofiarując nam Swoje Ciało jako pokarm na życie wieczne. On, Bóg Wszechmogący, który przychodzi do nas pod postacią zwykłego kawałka chleba, uczy nas prawdziwej bezinteresownej miłości. Daje nam przykład, jak powinien postępować człowiek, który na Chrzcie Św. dostąpił godności nazywania się chrześcijaninem.

"Przykazanie nowe daję wam, byście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem"- te słowa Chrystusa, skierowane do każdego z nas, można wypełnić tylko wówczas, gdy zaczniemy upodabniać się do Chrystusa Eucharystycznego.

"Misje - Chleb łamany za życie świata" - Misje "Miłość Chrystusa, wyrażająca się w małych gestach solidarności Jego Mistycznego Ciała, tzn. każdego z nas, z tymi, którzy cierpią głód, samotność, odrzucenie. Chrystus w każdym, nawet najmniejszym kawałku Chleba Eucharystycznego łamanego w czasie Mszy Św., daje nam Swoje Życie, całego Siebie. To przykład doskonałej miłości, której uczyć będziemy się całe życie. Gest łamania Chleba w czasie Eucharystii ma bardzo głebokie znaczenie. "Łamać" dla Chrystusa znaczy zaufać bezgranicznie Ojcu i oddać Jemu całe Swoje życie. Pamiętamy w jakich okolicznościach po raz pierwszych Chrystus połamał Chleb. W czasie Ostatniej Wieczerzy, świadom oczekujących go cierpień i poniżenia, wziął i połamał chleb, oddając w tym geście całe swoje życie dla zbawienia każdego człowieka. "Przełamał się" - przełamał nasze ludzkie pragnienie zapewnienia dla samego siebie szczęścia, zrzekając się go na naszą korzyść.

- "Syty myślał, że głodny też był syty" - mówi gruzińskie przysłowie.

Sześcioletni pobyt w Guzji otworzył mi oczy na ludzką biedę i nieszczęście. Dzięki Waszej szczodrobliwości nakarmiliśmy kilkaset głodnych dzieci i czynimy to nadal.

Jako Kamilianie, jak Wam wiadomo, w sposób szczególny troszczymy się o ludzi chorych i niepełnosprawnych. W nich, jak nauczał nasz Założyciel św. Kamil, widzimy Chrystusa cierpiącego. Dla Niego, szczególnie opuszczonego w Gruzji przez Krewnych i struktury opieki społecznej i zdrowotnej, które faktycznie nie istnieją, otworzyliśmy prowizorycznie, w naszym Domu Zakonnym - Dzienny Dom Terapii Zajęciowej. Dom Zakonny nie jest niestety przystosowany dla niepełnosprawnych. Kręte schody i mało miejsca, utrudniają bardzo pracę z osobami, które poruszają się na wózkach. W naszych sercach powstał więc plan budowy Centrum dla Niepełnosprawnych. Na pomoc z funduszy państwowych nie mamy co liczyć. Pomocy możemy oczekiwać tylko od Pana Boga i ludzi, którzy pragną podzielić sie swoim szczęściem z innymi. Naszym szczególnym orędownikiem przed tronem Pana Boga, jest 14 Lasza, który jako pierwszy z naszych podopiecznych, nieoczekiwanie odszedł do domu Ojca. Dom buduje sie z cegieł, dlatego też nawet najmniejsza ofiara przyczyni się do jego powstania. Ofiary pieniężne na ten cel można przesyłać na dotychczasowy numer konta z dopiskiem: "Chleb łamany z Niepełnosprawnymi Gruzji".

W Niedziele Misyjną , 23 października, zostanie odprawiona w intencji wszystkich dobrodziejów Misji w Gruzji Msza Święta. Niech Matka Boża "Uzdrowienie Chorych", św. Kamil a także św. Nino - patronka Gruzji, otaczają Was nieustannną opieką i upraszają u Pana Boga wszelkie potrzebne łaski!

o. Paweł Dyl z Współbraćmi i Siostrami

Tbilisi, 26 września 2005 roku

Stronę wyświetlano 2734 razy
od 28 września 2005 roku.
1998-2018 (C) Kamilianie & Krzysztof Gawliczek.