ODWIEDZAMY DUSZPASTERSTWA

ARCYBRACTWO
STRA¯Y HONOROWEJ
N.S.P.J.

Powsta³o w naszej parafii w 1950r. Liczy sobie oko³o 80 cz³onków zarówno z naszej parafii, jak i okolicznych, a nawet z innych diecezji. Cz³onkowie wybieraj± sobie "godzinê obecno¶ci" przy Sercu Pana Jezusa, co jest wpisane do zegara mieszcz±cego siê u Sióstr Wizytek w Krakowie. Stra¿ Honorowa posiada w³asny sztandar. Przed I-szym pi±tkiem miesi±ca przez 9 dni odprawiana jest krótka nowenna do Naj¶wiêtszego Serca Pana Jezusa po pierwszej rannej Mszy ¶w. W Uroczysto¶æ Bo¿ego Serca, cz³onkowie - matki nios± po Mszy ¶w. w procesji figurê Pana Jezusa z otwartym sercem.

NOCNA ADORACJA

Cz³onkowie Nocnej Adoracji wybieraj± sobie jedn± godzinê adoracji Najswiêtszego Sakramentu w miesi±cu. Godzina ta wpisywana jest do zegara mieszcz±cego siê u Sióstr Wizytek w Jasie.

WSPÓLNOTA KRWI CHRYSTUSA

Bractwo to w sposób szczególny rozkrzewia nabo¿eñstwo do Mêki Pañskiej, a zw³aszcza Najdro¿szej Krwi Chrystusa. Cz³onkowie tych wspólnot organizuj± w ci±gu roku 3 "Dni Skupienia" i prowadz± adoracjê w ka¿dy pierwszy pi±tek miesi±ca.

OBRZÊDY I ZWYCZAJE
BO¯ONARODZENIOWE

ci±g dalszy ze str.2

Wystêpuj± w przebraniu jako gwiazdory, gwiazdy, pastuszki (¦l±sk Cieszyñski), jako stare Józefy (Poznañskie), których rola polega na sprawdzaniu znajomo¶ci pacierza u dzieci, udzielaniu nagrody lub kary. Przybieraj± oni te¿ postacie maszkar zwierzêcych. W Polsce znany jest zwyczaj chodzenia z turoniem, wspomnieniem dawnego tura, konikiem i koz± (Ma³opolska), nied¼wiedziem (Mazowsze) oraz bocianem (Polska Pó³nocna), a czasem z ¿ywym koniem (Lubelskie). Ciekawe s± wierzenia zwi±zane ze ¶wiêtami Bo¿ego Narodzenia. Dotycz± one szczególnie nocy wigilijnej. Wierzenia ludowe g³osz±, ¿e w wieczór wigilijny w ¼ród³ach i potokach woda zmienia siê na krótko w wino, miód, a nawet w z³oto. Mog± to rozpoznaæ tylko osoby niewinne i szczê¶liwe (S±deckie). Przyjmuje siê nawet mo¿liwo¶æ otwarcia siê nieba i spe³nienia wszystkich ¿yczeñ, je¶li patrz±cy w niebo wypowie odpowiednie s³owo (okolice Jaros³awia). Wierzono, ¿e w tê noc wszystkie zwierzêta, ptaki i byd³o domowe przemawiaj± ludzkim g³osem z wyj±tkiem konia, którego nie by³o przy narodzeniu Chrystusa.
Na szczególn± uwagê zas³uguj± najró¿niejsze zabiegi magiczne i wró¿by. Niektóre z nich dotycz± zapewnienia sobie powodzenia, pomy¶lno¶ci i dobrych urodzajów. Wzajemne obsypywanie siê ziarnem zbo¿a lub grochem jest ¿yczeniem sobie pomy¶lno¶ci. Natomiast obsypywanie siê np. owsem jest pro¶b± o urodzaj. Z tymi czynno¶ciami ³±czy³o siê wypowiadanie odpowiednich formu³ siewnych np.: "na szczê¶æ Bo¿e", "na zdrowie", "na to Bo¿e Narodzenie", "¿eby wam siê darzy³o w komorze i w oborze", "kielo ko³ków - telo wo³ków", "kielo jedlicek - telo cielicek" i "na polu daj Bo¿e po dziesi±tku, a w ka¿dym k±tku po dzieci±tku".
Uczestnicy wieczerzy wigilijnej mog± zabezpieczyæ siê przed chorob± i zmêczeniem np.: przez nacieranie siê pieni±dzem umoczonym w wodzie (S±deckie), przez bicie siê wzajemnie gotowan± rzep± w celu pozbycia siê wrzodów (Krakowskie). zachêcamy wiêc naszych Czytelników do spróbowania którego¶ ze zwyczajów wigilijnych. A je¶liby nam co¶ nie wysz³o, to nie zniechêcajmy siê tak od razu. Zacznijmy spokojnie od nowa pamiêtaj±c, ¿e w ka¿dym nawet najwymy¶lniejszym zwyczaju czy obrzêdzie kryje siê zawsze jaka¶ okruszyna prawdy.

Opracowa³: O. Wojciech Wêglicki OSCam

Poprednia stronaPowrót do menuNastêpna strona