HISTORIA NASZEJ PARAFII

Odcinek - 56 -

31 grudnia 1974r. na Mszy św. o godz. 18.00 odprawione zostało uroczyste nabożeństwo na zakończenie Roku Jubileuszowego i Starego 1974 Roku. Po nabożeństwie odczytano statystykę duszpasterską i tradycyjnie już zaśpiewano pieśń na pożegnanie Starego Roku.

Ostatnie dni stycznia 1975r. przyniosły smutną wieść dla całej naszej parafii. Po 20 latach pracy niespodziewanie umiera Pani Katechetka Agnieszka Wieczorek. Jej śmierć dla wielu Parafian była wielkim zaskoczeniem, a szczególnie dla dzieci, które całe lata uczyła religii i była z nimi tak bardzo związana. Dowodem jak wielką miłością i szacunkiem cieszyła się u ludzi świadczy ogromny udział Parafian i znajomych w uroczystościach pogrzebowych.

W dniach od 2 do 8 marca 1975r. w naszej parafii rozpoczęły się rekolekcje wielkopostne, które poprowadził O. Tadeusz Zajda ze Zgromadzenia Księży Salwatorianów. Licznie uczestniczący w rekolekcjach wierni, dali żywy przykład wiary i nawrócenia. Nauki stanowe głoszone były dla Niewiast i Kobiet w niedzielę, dla Mężów i Ojców w poniedziałek, a młodzież naszej parafii, swoje nauki stanowe miała: we wtorek, środę i czwartek. Dzieci natomiast spotykały się z Ojcem Rekolekcjonistą codziennie. W sobotę odbyła się generalna spowiedź wszystkich wiernych, a w niedzielę na każdej Mszy św. było zakończenie rekolekcji wielkopostnych.

30 marca 1975r. przypadła Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Z początkiem Wielkiego Tygodnia grupa Parafian pod kierownictwem O. Jana Kleina wykonała dekorację Bożego Grobu. Tym razem Boży Grób ustawiono pod ołtarzem soborowym, a obok wzniesiono krzyż.

29 maja 1975r. przypadła Uroczystość Bożego Ciała. Po sumie o godz. 9.00 z naszego parafialnego kościoła wyruszyła procesja wiernych z Najświętszym Sakramentem. Ołtarze ustawione były jak co roku: u Państwa Broll przy ul. 15 grudnia, Państwa Zyzik przy ul. 15 grudnia, u Państwa Zawielak przy ul. Stromej i przy Grocie w Parku Klasztornym. Liczny udział wiernych pozwolił na upiększenie tegorocznej procesji Bożego Ciała, która wypadła jeszcze okazalej niż w latach ubiegłych.

ciąg dalszy na str. 3
Dalej


Uroczystości pogrzebowe Katechetki Agnieszki Wieczorek

Podsumowanie KOLĘDY
Fragmenty kazania O. Proboszcza

W dniach od 02 do 23 stycznia 2000r. w naszej parafii zostały przeprowadzone odwiedziny duszpasterskie, popularnie zwane "KOLĘDĄ". W tym roku kolędowanie zaczęliśmy od ul. Nakielskiej, a zakończyliśmy na "Osadzie Jana".

Chciałbym więc podzielić się z Wami, Drodzy Parafianie naszymi spostrzeżeniami".

Najpierw chciałbym stwierdzić, że w tym roku kapłana przyjęło około 85% rodzin naszej parafii. Jest to prawie o 5% więcej niż w roku ubiegłym. Nadal około 15% rodzin naszej parafii nie przyjmuje "Kolędy". Przy czym wymienione 15% to rodziny, które latami nie wpuszczają "kolędy", albo są innego wyznania. Tych ostatnich rodzin jest około 2% w naszej parafii. Ponadto odwiedzając rodziny zauważyliśmy i takie, które w tym roku po raz pierwszy od wielu lat wpuścili kapłana do swoich domów i to nas najbardziej napawa optymizmem.

Według przeprowadzonych podczas "Kolędy" obliczeń stwierdziliśmy, że nasza parafia liczy ponad 7000 wiernych. Rodzin mamy 2576. Z tej liczby niestety 430 rodzin nie wpuściło księdza z "Kolędą". Odnotowaliśmy również fakt, że prawie 130 rodzin żyje w tzw. związkach niesakramentalnych.

Jeśli chodzi o sam przebieg "Kolędy" to stwierdzamy z wielką radością, że we wszystkich rodzinach przyjmowani byliśmy z serdecznością i życzliwością. Ludzie na kolędzie rozmawiali z nami szczerze, nie kryjąc swoich problemów. Zauważyliśmy duże zainteresowanie sprawami parafii. Najważniejszy z nich, tradycyjnie już dotyczył budowy nowego kościoła. Wierni nie kryli radości z faktu, że w ubiegłym roku mogli uczestniczyć w uroczystościach Peregrynacji Obrazu M.B. Uzdrowienie Chorych w dniu 31 maja 2000r. i Jubileuszu kapłańskim O. Józefa Kordka w dniu 4 czerwca 2000r., w murach nowej świątyni. Stwierdzali, że z każdym dniem nowy kościół nabiera coraz to piękniejszego wyglądu. Pytali również o wędrówkę Obrazu Matki Bożej Uzdrowienie Chorych po rodzinach parafii i o przewidywane zakończenie budowy nowego kościoła.

Chciałbym w tym miejscu odpowiedzieć na niektóre z nich:

1/ Cieszy nas fakt, że wielu ludzi żywo zainteresowanych jest Wędrówką Obrazu Matki Bożej Uzdrowienie Chorych po rodzinach naszej parafii. Tam, gdzie już była Parafianie mówią o wielkim przeżyciu wiary, wzruszeniu i refleksji, która skłania mimo wszystko do zmiany swojego życia religijnego. Obecnie Obraz znajduje się na ulicy Różanej, następnie przejdzie do Bratków, Narcyzów itd. Będzie wędrował tak długo, aż obejdzie całą naszą parafię. W przybliżeniu Peregrynacja potrwa około 3 lat.

2/ Pytanie o przygotowanie nowego kościoła do konsekracji pozostawiamy otwarte. Trudno dziś jednoznacznie podać jakąś datę. Jesteśmy jednak na dobrej drodze. W chwili obecnej trwają prace o charakterze wykończeniowym, a te niestety są najdroższe. Przed nami dwie kosztowne inwestycje ogrzewanie całego kompleksu i posadzka granitowa na podłogę do nowego kościoła.

Nie ukrywam faktu, że prace przy nowym kościele posuwają się wolno, ale chcę w tym momencie powiedzieć, że budujemy nowy kościół bez żadnych długów, nie zaciągamy kredytów, nie mamy jakichkolwiek zobowiązań materialnych i finansowych. Ponadto nasza inwestycja jest największą w Tarnowskich Górach. Powstaje ona w ramach całego kompleksu o nazwie Centrum Kamiliańskie. Przygotowujemy nie tylko samą świątynię parafialną, ale budowlę o charakterze szerszym społecznie. Wraz z kościołem bowiem powstaje miejsce duchowości kamiliańskiej ukierunkowane na potrzeby religijne ludzi chorych i cierpiących, a Dziełu temu patronuje niewzruszenie Matka Boża Uzdrowienie Chorych, w której pokładamy całą naszą nadzieję. W tym miejscu chcę wyrazić wdzięczność naszym Parafianom, którzy w większości rozumieją i popierają nasze dążenia.

ciąg dalszy na str. 3
Dalej

Poprednia stronaPowrót do menuNastępna strona