HISTORIA NASZEJ PARAFII

Odcinek - 77

4 grudnia 1984r. nasza parafia obchodziła Uroczystość ku czci św. Barbary - Patronki Górników oraz ludzi ciężkiej i niebezpiecznej pracy. Z tej okazji o godz. 10.00 odprawiona została Msza św. w intencji górników i ich rodzin. Eucharystii przewodniczył i wygłosił Słowo Boże O. Antoni Bednarczyk.
W dniach od 12 do 15 grudnia 1984r. w parafii przeprowadzone zostały rekolekcje ewangelizacyjne dla młodzieży. Udział młodzieży szkolnej i pracującej w ćwiczeniach duchowych był liczny.

W tym roku wieczór wigilijny przeżywany jest w rodzinach bardzo skromnie. W Polsce nadal panuje kryzys gospodarczy. O północy w kościele tradycyjnie odprawiona została "Pasterka", której przewodniczył o. prowincjał Szymon Skawiński, a Słowo Boże wygłosił o. Antoni Bednarczyk. Mimo prawdziwych tłumów przybyłych na tegoroczną "Pasterkę", wśród wiernych dało się odczuć atmosferę smutku i przygnębienia.

13 stycznia 1985r. w parafii zakończono odwiedziny duszpasterskie. Wierni są żywo zainteresowani budową nowego kościoła. Stąd też cały dochód z "kolędy" przeznaczony zostanie na wspomniany cel. Rozpoczęcie budowy nowego kościoła planuje się na wiosnę 1986r.

20 lutego 1985r. rozpoczynamy okres wielkiego postu. W Środę Popielcową na wszystkich Mszach św. odbywa się obrzęd posypania głów popiołem, na znak pokuty i nawrócenia. Kazania pasyjne w naszej parafii i w Miasteczku Śl. głosi o. proboszcz Jan Piontek. Frekwencja wiernych jest duża.

W dniach od 24 do 31 marca 1985r. w parafii przeprowadzone zostały rekolekcje wielkopostne. Nauki głosi o. Bogdan Boksa - kamilianin z Zabrza. Rekolekcje są bardzo udane, szczególnie przyciągają młodzież.

7 kwietnia 1985r. obchodziliśmy Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Tradycyjnie już o godz. 6.00 odprawiona została rezurekcja połączona z barwną procesją dookoła kościoła. Jak zwykle Msza św. o poranku wielkanocnym zgromadziła dużą ilość wiernych.

W dniu 20 kwietnia 1985r. z naszej parafii zorganizowana została pielgrzymka młodzieży maturalnej na Jasną Górę. Pielgrzymka połączona była z nocnym czuwaniem i wzięło w niej udział dużo maturzystów.

Ciąg dalszy w następnym numerze "Głosu św. Jana Chrzciciela"

Opracował: O. Wojciech Węglicki OSCam.
Dalej

STATYSTYKA DUSZPASTERSKA

dokończenie ze str. 2

Pod względem uczestnictwa wiernych w niedzielnych Mszach św. odprawianych w naszym kościele parafialnym na pierwszym miejscu znajduje się Msza św. o godz. 14.00. W 2002r. obecnych na niej było 596 wiernych. W dalszej kolejności znajdują się: Msza św. o godz. 12.00 - 424 osoby, suma parafialna o godz. 10.30 - 390 osób, Msza św. o godz. 15.15 - 254 osoby, Msza św. o godz. 9.00 - 241 osób, Msza św. o godz. 17.00 - 196 osób, Msza św. o godz. 7.30 - 193 osoby, Msza św. o godz. 6.00 - 160 osób i Msza św. sobotnia - 153 osoby.

W ubiegłym roku odnotowaliśmy wiele spadków. Dotyczyły one przeważnie udzielania sakramentów świętych. Według statystyk najpierw spadła liczba udzielonych chrztów św. W porównaniu z rokiem 2001 ochrzciliśmy o 5 dzieci mniej. W tym miejscu warto wspomnieć o malejącej z każdym rokiem liczbie chrztów. Tylko w ubiegłym roku na jeden miesiąc przypadły średnio 4 chrzty. Mniej było również dzieci pierwszokomunijnych, które rok temu przystąpiły do Komunii Świętej. Jest to wynik zmniejszania się ilości dzieci w rodzinach. Najczęściej spotykany dziś model rodziny to 2+1 i od czasu do czasu 2+2. Również efekt starzenia się parafii wpływa na liczbę dzieci w parafii. Jeśli chodzi o zawierane w naszym kościele parafialnym związki małżeńskie, to tu odnotowaliśmy największy spadek w porównaniu z rokiem 2001. W ubiegłym roku bowiem na ślubnym kobiercu stanęło tylko 29 par, to jest o 8 par małżeńskich mniej niż we wspomnianym 2001r. Przyczyny takiego stanu rzeczy są co najmniej dwie: brak pracy i brak perspektyw dla rozwoju młodego małżeństwa.

Niepokojąca jest również wzrastająca z każdym rokiem liczba zgonów w parafii. W roku 2002 osiągnęła ona liczbę 59 osób, które odprowadziliśmy na cmentarze. Wiele z nich nie przekroczyło jeszcze 50 roku życia. Wzrastająca liczba zgonów to z jednej strony efekt starzenia się parafii, a z drugiej brak odporności ludzi na stresy związane z obecnym życiem.

Są jednak dziedziny naszego życia religijnego, w których osiągamy pewne sukcesy. Cieszy fakt, że wielu ludzi korzysta z sakramentu pojednania i to w sposób regularny, czyli raz w miesiącu. Wzrasta również ilość rozdawanych Komunii Świętych. W roku ubiegłym rozdaliśmy w naszym kościele parafialnym prawie o 2 tys. więcej Komunii Świętych niż w roku 2001. Świadczy to o tym, że dłużej pozostajemy w stanie łaski uświęcającej.

Wzrasta również świadomość sakramentu namaszczenia chorych. Wierni przystępują do niego częściej i nie, jak dawniej, w ostatniej chwili. Powoli rozwija się tradycja przyjmowania tego sakramentu w kościele, zwłaszcza w dniu 11 lutego we wspomnienie NMP z Lourdes i w lipcu przed odpustem ku czci św. Kamila - Patrona Chorych. Ludzie co raz częściej dostrzegają w sakramencie chorych jego uzdrawiający wymiar oraz duchową pociechę w znoszeniu swych cierpień i boleści.

W roku ubiegłym w domu chorego odprawiliśmy 4 Msze św. To świadczy o rodzącej się potrzebie sprawowania Eucharystii, dla tych, którzy ze względu na swój stan zdrowia nie mogą udać się do kościoła na niedzielną Mszę św. Cieszymy się, że w tych Mszach św. wraz z chorymi uczestniczyły ich rodziny. Wspólna modlitwa przy łóżku chorego człowieka jest szczególnie piękna i wzruszająca.

Podsumowując statystykę minionego 2002 roku, chcemy jednoznacznie stwierdzić, że poziom życia religijnego parafii nie uległ znaczącym zmianom. Nadal liczba wiernych praktykujących pozostaje ta sama. Nie zmniejszyła się też liczba parafian, sercem związanych ze swoją placówką duszpasterską. Wzrosła natomiast ilość sympatyków, którzy bardzo wysoko ocenili działalność duszpasterską prowadzoną w naszej parafii, a zwłaszcza ubiegłoroczne obchody jubileuszowe. To cieszy, ale także zobowiązuje. Myślę, ze i w obecnym 2003r. nie zabraknie nam duszpasterzom nowych inicjatyw i przedsięwzięć mających na celu rozwój dobra duchowego i religijnego wśród naszych parafian.

O . Wojciech Węglicki - proboszcz

Poprednia stronaPowrót do menuNastępna strona