Informacja z dnia: 01.01.2016
Sprawozdanie 2015
Składam sprawozdanie z funkcjonowania parafii za bieżący rok. Potraktujmy je również jako ostatnie sprawozdanie kwartalne.
Kończy się rok kalendarzowy 2015. Licząc od września roku 2013 to dwa lata i cztery miesiące od chwili rozpoczęcia posługi wspólnoty ojców i brata w naszej parafii w obecnym składzie. Liczy ona niezmiennie pięciu zakonników. W sprawozdaniu przedstawiam rys parafii sporządzony na przestrzeni od stycznia do ostatnich dni grudnia w bieżącym roku.
1. Sprawy duchowe
W Eucharystii można uczestniczyć w dni powszednie już o godz. 6.30. Zauważamy uczestnictwo w tej porannej Mszy św. także wiernych spoza naszej parafii. W niedzielę jest sprawowanych 7 Mszy świętych; pierwsza o 6.00. Do Sakramentu Pojednania można przystępować przed Mszami świętymi a także w soboty od godz. 17.30. W parafii jak co roku ma miejsce przygotowanie gimnazjalistów klas III do przyjęcia sakramentu bierzmowania w cyklu trzyletnim. W tym roku, po raz drugi zgodnie z instrukcją Konferencji Episkopatu Polski dzieci w klasach trzecich rozpoczęły przygotowanie do przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej. Chrzty udzielane są zwyczajowo w trzecią niedzielę miesiąca. Sakrament namaszczenia chorych – na życzenie o każdej porze lub w czasie Światowego Dnia Chorego albo odpustu ku czci św. Kamila. Kursy przedmałżeńskie prowadzone są w miesiącach styczniu, maju i wrześniu i trwają według nowych zasad przez cztery kolejne spotkania.
W czwartą niedzielę miesiąca o godz. 14.00 modlimy się przez wstawiennictwo św. Joanny w intencji małżeństw obchodzących w danym miesiącu jakąkolwiek rocznicę zawarcia sakramentu małżeństwa. Stałym elementem jest Adoracja Najświętszego Sakramentu w każdy piątek po wieczornej Eucharystii a ostatnio również adoracja całodzienna w czwartki.
Parafia nadal współpracuje z jednym ze sklepów, gdzie osoby uboższe mogą otrzymać doraźną pomoc na podstawie kuponów o nominałach 10 i 20 zł. Przy okazji składamy podziękowanie za wielkie serce okazane w czasie świątecznym w postaci składanych darów do naszych koszy z suchym prowiantem i środkami czystości oraz za udział w akcji organizowanej przez Caritas diecezjalną i parafialną w postaci zbiórki żywności i chemikaliów w markecie „Biedronka”
W mijającym roku dziękujemy Parafialnej Radzie Duszpasterskiej za dobrą i rzeczową współpracę. W obecnym składzie Rada funkcjonuje od 15 kwietnia a jej kadencja potrwa do roku 2017.
Znamiennym wydarzeniem dla parafii była nominacja a następnie konsekracja biskupia ks. Adama Wodarczyka. Uroczystość konsekracji miała miejsce w archikatedrze w Katowicach 6 stycznia br. Dnia 18 stycznia br. w naszym kościele parafialnym ks. biskup odprawił uroczystą Mszę św. W czasie Mszy św. był także obecny ksiądz biskup ordynariusz Jan Kopiec. Warto podkreślić zaangażowanie naszych parafian w obydwa wydarzenia.
Dnia 20 marca przeżyliśmy uroczystość udzielenia sakramentu bierzmowania; 10 maja był dniem Pierwszej Komunii Świętej. Dnia 24 maja uczestniczyliśmy w Mszy świętej prymicyjnej naszego parafianina, księdza Tadeusza Górnego. Mieliśmy również okazję modlić się w czasie Eucharystii 20 maja z Przełożonym Generalnym naszego Zakonu oraz wszystkimi ojcami i braćmi odpowiedzialnymi za Zakon.
Naszej parafialnej Caritas dziękujemy za zorganizowanie Dnia Dziecka. Wiernym za uczestnictwo i przygotowanie Uroczystości Bożego Ciała.
W kościele filialnym miał miejsce dwa razy koncert łączony: „Chóru Kolejarz” i naszej Parafialnej Orkiestry Kamiliańskiej. Koncertowi przyświecał cel w postaci zbiórki ofiar pieniężnych na witraże do kościoła parafialnego. Dziękujemy za pomysł, śpiew i grę
Odpust ku czci św. Kamila przeżywaliśmy 12 lipca. Wyrażamy wdzięczność naszej parafialnej Caritas za zorganizowanie Dnia Chorego, który miał miejsce 9 lipca. Dziękujemy także wszystkim wiernym za złożone fanty na naszą loterię w czasie festynu nazwanego „II Spotkaniem Rodziny św. Kamila”.
Odnotowujemy zwycięstwo z 5 września naszej Orkiestry w miejskim konkursie im. Józefa Szweda.
Po dyskusji na pierwszym posiedzenia Rady Parafialnej ustalono, iż pojawi się przed Eucharystią prośba o wyciszenie telefonów komórkowych oraz informacja o celu kolekty bieżącej niedzieli.
W klasztorze zostały pomalowane wszystkie pomieszczenia z wyjątkiem piwnicy.
Dziękujemy wszystkim, którzy bezpłatnie udzielają porad prawnych naszym parafianom. Także w kilku miesiącach mijającego roku można było skorzystać z bezpłatnych iniekcji w ramach współpracy między „Caritas” a poradnią EPM.
Od niedawna zachęcamy wiernych do powrotu do zwyczaju ucałowania relikwii św. Kamila po wieczornej Eucharystii w środę. Do naszej cotygodniowej gazetki dołączamy jeszcze jedną kartkę, na której znajduje się fragment Ewangelii niedzielnej z krótkim rozważaniem oraz zapowiedzi wydarzeń w naszej parafii. Od października odprawiania jest jedna Msza święta w miesiącu w języku łacińskim w niedziele o godz. 17.00.
Prosiliśmy także rodziców, aby zachęcili wszystkie dzieci do uczestnictwa Mszach świętych szkolnych oraz do praktykowania spowiedzi i Komunii pierwszopiątkowej. Dzieci otrzymały w szkole specjalne książeczki.
Od drugiej połowy października jest możliwość nabycia różańca z wizerunkiem Matki Bożej Uzdrowienie Chorych i św. Kamila oraz ręcznie malowanych figurek naszej Patronki.
Ławki są ogrzewane w tygodniu w dwóch środkowych rzędach do połowy; w czasie nabożeństw w dwóch środkowych rzędach w całości. W niedzielę wszystkie ławki – z wyjątkiem pierwszej po (mojej) prawej stronie.
Akcja rozprowadzania Pisma świętego za dobrowolną ofiarę miała i ma na celu zachęcenie wszystkich nie tylko do nabycia Pisma świętego ale do jego lektury, zwłaszcza Nowego Testamentu. Serdecznie zachęcamy do nabywania czy to w zakrystii czy to w kancelarii.
Dziękujemy za prace przy organizacji Światowych Dni Młodzieży. Nasze parafialne, młodzieżowe centrum pracuje z pełnym oddaniem i zaangażowaniem. Te dni będą miały miejsce od 26 do 31 lipca.
2. Sprawy gospodarcze
Na wiosnę rozpoczęto kontynuację wszystkich prac związanych zarówno z kościołem filialnym jak i parafialnym oraz obejściem.
KOŚCIÓŁ FILIALNY
Z dniem 17 kwietnia ostatecznie zakończono remont wejścia do kościoła filialnego. W tymże kościele położono nową wykładzinę w prezbiterium i na podestach ołtarzy bocznych. Przed balaskami został położony materiał zmiękczający celem wygodniejszego klęczenia. Dokonano oględzin małych witraży w kościele. Ich stan jest dobry; dokonywanie ewentualnej renowacji w przyszłości może wiązać się z częściowym demontażem instrumentu organowego. Latem instrument został nastrojony.
W wejściu na chór w kościele filialnym, 15 września, miała miejsce wymiana okien drewnianych na plastikowe.
KOŚCIÓŁ PARAFIALNY
Postawiono stojaki na rowery oraz wykonano tablicę informującą o odpuście zupełnym w kościele filialnym.
Prace przy drzwiach trwały od pierwszych dni lipca do początku września. Uzupełnione zostały ubytki murarskie na świątyni oraz pomalowano tynk na szary kolor. Miała miejsce jeszcze drobna kosmetyka w postaci wstawienia prowizorycznych, ale bardziej estetycznych drzwi pod głównymi schodami a także innych drobnych prac, łącznie z fugowaniem schodów przed kościołem.
Zgodnie z sugestią Rady Parafialnej z 1 lipca br. kontynuowano prace przy parkingu kościelnym. Rozpoczęto we wrześniu a zakończenie nastąpiło pod koniec października. Efekt jest zadowalający. To kolejna poważna inwestycja naszej parafii. Jej spłata rozłożona będzie na raty do jesieni następnego roku. Wart dodać, iż pod parkingiem został wkopany zbiornik na wodę deszczową i cały system służący do podlewania wraz z odpowiednią pompą i odprowadzeniem nadmiaru wody. Tegoroczne główne nasadzenia krzewów i drzew miały miejsce tej jesieni i dokonane zostały w ramach nasadzeń zastępczych. Oznacza to, iż parafia nie poniosła żadnych kosztów związanych z zasadzeniem dość pokaźnej ilości drzew i krzewów.
Osobną sprawą do omówienia są witraże
Wstawienie pierwszego witraża z Duchem Świętym miało miejsce 27 i 29 maja. Wstawienie witraża pionowego małego, z symbolami siedmiu sakramentów, nastąpiło w ciągu dwóch dni na początku sierpnia. Drugi witraż, pionowy mały, został zainstalowany 25 września. Pierwsza część witraża dużego została wstawiona 14 i 15 grudnia.
W związku z pracami przy witrażach wydrukowano cegiełki o różnych nominałach do nabycia w kancelarii. Składamy podziękowania wszystkim, którzy ofiarami wspierają tę inicjatywę. Każda rodzina czy osoba otrzymuje specjalne podziękowanie, jeśli tylko jest załączony adres.
3. Statystyka
rok 2013 | rok 2014 | rok 2015 | |
Liczba chrztów | 66 | 58 | 67 |
Liczba zawartych małżeństw | 23 | 25 | 37 |
Dzieci pierwszo-komunijnych | 43 | 1 dziecko, indywidualnie przygotowane | 50 |
Liczba osób bierzmowanych | 26 | 31 | 30 |
Zgonów | 70 | 72 | 84 |
Sakrament chorych (namaszczenie) w parafii (luty i lipiec) |
860 | 810 | 870 |
Komunia święta w kościele (około) | - | 95.000 |
100.000 |
Komunie święte miesięczne w domu chorego | 301 | 380 | 374 |
W sobotę 24 października oraz w niedzielę 25 października, we Mszach świętych, łącznie uczestniczyło 1144 mężczyzn oraz 1518 kobiet, co daje w sumie 2662 osób. Jest to frekwencja na poziomie 46% i jest ona taka sama jak w roku ubiegłym. Obliczeń dokonano w stosunku do 5800 mieszkańców parafii. Przystępujący do Komunii świętej tego dnia stanowili 38% uczestników Eucharystii, czyli o 4% więcej wobec obliczeń w ubiegłym roku
4. Plany
Plan prac ułożony na przestrzeni od września do grudnia 2013 roku został zrealizowany w 90%. Brakuje tylko dopełnienia w postaci uporządkowania piwnic pod naszą świątynią. W związku z tym zostanie zwołane zebranie mężczyzn chcących poważnie zaangażować się w tę pracę na rzecz parafii. Szczegóły będą podane po okresie feryjnym.
KOŚCIÓŁ FILIALNY
Remont wejścia na chór w tymże kościele wymaga głębszej analizy ze względu na niepewność związaną z prawdopodobną wilgotnością ścian. W następnym roku przewidywane jest malowanie podestów pod ławkami oraz poczynione zostaną starania o renowację konfesjonałów i będą wymienione zardzewiałe skarbonki na nowe.
KOŚCIOŁ PARAFIALNY
- Rozmowy z przedstawicielami kurii gliwickiej w zakresie pomocy w umiejscowieniu Najświętszego Sakramentu do wieczystej adoracji doprowadziły do wspólnych oględzin świątyni, pierwszych od czasu jej budowy i po konsekracji. Dokonano wiążących uzgodnień. Obecnie czekamy na szkic projektu wystroju jednej ze ścian w naszej świątyni pod kątem bezpieczeństwa i szacunku do Najświętszej Postaci.
- W połowie roku nastąpi modyfikacja systemu zamków w kościele i klasztorze ze względu na ich zużycie. Wbrew pozorom jest to dość poważne przedsięwzięcie.
- W części gospodarczej kościoła będzie położona brakująca glazura, która pozwoli na lepsze zagospodarowanie miejsc i rzeczy potrzebnych w świątyni sezonowo.
- Sukcesywnie będą wykonywane figury do stajenki, która z roku na rok będzie modyfikowana
- Na klasztorze zostaną uzupełnione ubytki oraz będzie miało miejsce porządkowanie obejścia
- Nie jest wykluczona możliwość zastąpienia obecnego ogrodzenia prostą estetyczną siatką panelową. Do spełnienia tego marzenia potrzebna jest sprzedaż ogrodzenia bieżącego chociażby za symboliczną złotówkę, lecz z rozbiórką. Drugi wyznacznik to plan wraz z kosztorysem.
- W następnym roku będzie miała miejsce wizytacja księdza biskupa ordynariusza połączona z udzieleniem sakramentu bierzmowania gimnazjalistom klas trzecich. Nastąpi to 25 kwietnia.
- Prace przy nowych witrażach będą polegały na montażu poszczególnych ich części. Tzn. będą wykonywane i montowane poszczególne pola jednego witraża, w logicznym ciągu, w pewnych odstępach czasowych. Np. największe witraże zostaną podzielone na trzy – cztery pola, montowane co miesiąc lub co półtora miesiąca. Takie rozłożenie prac uwarunkowane jest między innymi korzystną formą płatności dla parafii. Kontynuacja nastąpi na wiosnę a w czasie pokolędowym będę prosił o kilka zdjęć z przebiegu prac w pracowni. Fundatorom, ewentualnym firmom, gwarantujemy uwiecznienie na witrażu nazwiska, bądź nazwy.
- W klatce schodowej prowadzącej do zakrystii oraz na strych, dwa dni temu zostały wymienione kolejne żarówki na oświetlenie typu LED. Oświetlenie uruchamia się automatycznie.
- Podtrzymujemy zwyczaj kolekty inwestycyjnej zbieranej w każdą trzecią niedzielę miesiąca. Składamy z serca płynące podziękowanie, za każdy wkład materialny a nade wszystko duchowy w świątynię.
5. Podziękowania
Dziękuję ojcom i bratu, którzy angażują się w życie parafialne i klasztorne. Kochani wierni, niewątpliwie wszyscy razem jako wspólnota kamiliańska pracujemy na dar zabwienia i jest rzeczą stosowną o tym pamiętać, że każdy z nas na zadanym polu duszpasterstwa parafialnego pragnie wypełniać swoją funkcję jak najlepiej. Jednocześnie gorąco prosimy o modlitwę naszych drogich wiernych i prosimy o wybaczenie wszystkich niedociągnięć. Następnie siostrom, składamy podziękowanie za wszystko, co robią dla naszego kościoła. Paniom pracującym w naszym klasztorze za poświęcany czas i zaangażowanie. Wszystkim, którzy chętnie przychodzą, aby służyć radą, konkretną pomocą i pracą. Pani organistce oraz wszystkim naszym organistom za pomoc w modlitwie przez grę i śpiew, także naszej parafialnej orkiestrze. Grupom sprzątającym zarówno kościół parafialny jak i filialny z siostrami i bratem Grzegorzem na czele. Radzie Parafialnej, grupie „Caritas” za wszelkie dobro. Dzieciom Maryi i grupie modlitewnej „Salus” wraz z ich opiekunem o. Rafałem, ministrantom i lektorom. Oazie Rodzin, poszczególnym kręgom, opiekunowi o. Jackowi. Grupie „TEAM” z opiekunem. Wszystkim za wszystko – jeśli kogoś pominąłem, gorąco przepraszam, ale nie było to celowe. Pracujemy wszyscy na chwałę Bożą, i Bóg wie najlepiej znając serce i zaangażowanie.
Nade wszystko wam, kochani wierni, za wspólnotę, którą tworzycie i tworzymy. Za każdą modlitwę i zainteresowanie tym, co się dzieje w parafii. Życzliwość i dobre słowo. Chciejmy budować tę wspólnotę dalej umacniając to, co stworzyli za jedenaście lat istnienia parafii pod wezwaniem MBUCH poprzednicy a także ci wszyscy, którzy tworzyli i tworzą ją od chwil o wiele wcześniejszych, to znaczy gdy jeszcze była parafią św. Jana Chrzciciela i św. Kamila. Niech kościół będzie naszym wspólnym domem, w którym będziemy wszyscy czuć się dobrze. Niech każdy pozostawi swoją cząstkę modlitwy, zaangażowania, wszystkiego tego, co buduje a nie dzieli.
Niniejsze sprawozdanie ukaże się również w „Liście od Matki” a także na stronie internetowej parafii.
Wszystkie inne zagadnienia nieporuszone w dzisiejszym sprawozdaniu zostaną omówione w podsumowaniu wizyty duszpasterskiej, prawdopodobnie 31 stycznia.
« inne aktualności