Informacja z dnia: 22.02.2016
Sprawozdanie po wizycie duszpasterskiej potocznie zwanej „Kolędą”, rok 2015/2016
1. Ogólnie
Kolęda rozpoczęła się 28 grudnia ubiegłego roku a zakończyła 20 stycznia roku bieżącego. Ogółem trwała 22 dni - o jeden dzień krócej niż w roku ubiegłym. Nie podejmowano wizyty duszpasterskiej w dniu 27 grudnia, tj. w niedzielę po świętach. Ojciec Jacek godził przedostatni semestr studiów pielęgniarskich z przeprowadzaniem wizyty duszpasterskiej. Tak jak w poprzednim roku nie było potrzeby proszenia ojców z zewnątrz do pomocy związanej z odwiedzinami. Serdeczne podziękowanie składamy ojcu Janowi, który w czasie trwania wizyta duszpasterska sprawował sakramenty w naszej świątyni, tym samym przyczyniając się do ciągłości kolędy w danym dniu. Ojciec Mariusz Banaszek prowadził kursy dla narzeczonych za co też składamy podziękowanie. W ten sposób zapewniliśmy wszystkim wiernym możliwość spotkania z ojcami posługującymi w naszej parafii. Dziękuję ojcu Rafałowi i ojcu Jackowi za cały trud kolędowy, wysiłek oraz cenne podsumowania kolejnych wizyt.
Ojcowie przyjmowani byli życzliwie. Wierni chętnie dzielili się swoimi przemyśleniami na wielu płaszczyznach. Dziękujemy za szczerość i zaufanie, jakimi są obdarzani ojcowie przychodzący z Bożym błogosławieństwem. W tym miejscu pragniemy zaznaczyć wyjątkowy charakter tego dnia i jak zawsze prosić o zrozumienie wyjątkowości sytuacji, w której często znajdują się zarówno odwiedzający jak i odwiedzani. Niejednokrotnie wyjątkowość ta podkreślana jest ze strony parafian otwierających swoje domostwa porządkiem, czystością w domu a także strojem wizytowym. Cieszymy się, że nie raz ten dzień służy integracji sąsiedzkiej w czasie oczekiwania.
Dziękujemy także biskupowi Adamowi Wodarczykowi, który przyjechał do rodziców aby przeżyć z nimi dzień kolędowy.
2. Statystyka
W czasie kolędowym odwiedziliśmy 1792 (rok ubiegły - 1901) mieszkania i domy. Jest to o 109 mniej domostw niż w roku ubiegłym. W tym czasie zamkniętych było przed nami 843 (737) drzwi, czyli 106 więcej niż w roku ubiegłym. Razem daje nam to ciągle, prawie niezmienną liczbę 2.635 wszystkich możliwych mieszkań do odwiedzenia. Różnica w stosunku do roku ubiegłego to dwie kartoteki. Procentowo: W ubiegłym roku 28 procent możliwych do odwiedzenia mieszkań było zamkniętych, a 72 procent otwartych. W roku bieżącym w stosunku do wszystkim domostw 68 procent było otwartych a 32 procent zamkniętych. W statystycznych obliczeniach znajdują się także pustostany. Trudno dokonywać analizy tej różnicy, gdyż wnioski mogą być błędne a na ten stan rzeczy, czyli zmniejszenie o cztery procent ilości otwartych drzwi w czasie wizyty duszpasterskiej, mogą mieć wpływ różne czynniki. Należy jednak postawić znak zapytania o te rodziny, które od dawien dawna regularnie kolędę wpuszczały a w tym roku po raz pierwszy tego nie uczyniły. Dziękujemy także za sytuacje odwrotne, w których kolęda została wpuszczona po raz pierwszy od wielu lat. Reasumując: czas niewątpliwie zweryfikuje i wydobędzie czynniki wpływające na naszą w tym roku gorszą statystykę.
3. Ogólny obraz
Znanym w naszej parafii zjawiskiem oprócz samotności jest wynajem mieszkań. W związku z tym wiele osób czy całych rodzin nie do końca utożsamia się z naszą parafią. Zwłaszcza widać to po kartotekach, które zakładamy z roku na rok jako nowe.
Cieszy fakt, iż osoby młode, otwierające drzwi przed wizytą duszpasterską, są dojrzałe w rozmowie o wierze i jej wpływie na codzienność. Spotykaliśmy młode małżeństwa czerpiące z wartości chrześcijańskich ze skarbca żywej wiary i miłości do Boga.
Coraz większy jednak niepokój budzi fakt wspólnego zamieszkania przez pary żyjące bez sakramentalnego związku małżeńskiego a nieposiadające przeszkód ku zawarciu sakramentu. Zachęcamy z całą miłością do religijnej refleksji w tym temacie. Cieszy fakt zgłoszenia się dwóch par zdecydowanych rozwiązać swoją sytuację na sposób Boży.
Jako dobrą ciekawostkę dodam, iż najdłuższy staż wspólnego pożycia małżeńskiego to 71 lat, które przypadnie 15 sierpnia br.
Niejako tradycyjnie można stwierdzić, iż przypuszczalnie większość problemów kryje się za zamkniętymi drzwiami.
4. Wnioski z wizyty duszpasterskiej
Wierni w licznych rozmowach podkreślali, iż wiele się robi dla naszej parafii. Podkreślano wygląd i znaczenie ostatniej inwestycji, tzn. parkingu. Była to faktycznie jak do tej pory najdroższa inwestycja w bieżącej kadencji. Niestety w ostatnich dniach została zauważona na nim dość poważna usterka. Zostanie usunięta na wiosnę.
Odpowiadając na pytania o wszelkie plany inwestycyjne w najbliższym czasie, odpowiadamy:
Kościół filialny. Remont pokrycia wieży nad wejściem na chór jest konieczny przed przystąpieniem do remontu samego wejścia. Zostało to stwierdzone i dokonano wstępnej wyceny przedsięwzięcia. Ta sama firma zajmie się także daszkiem nad wejściem do kościoła parafialnego. Są to prace zależne od pogody. W maju przewidywane jest malowanie podestów pod ławkami, balasek i konfesjonałów. W mijającym tygodniu wymieniono zardzewiałe skarbonki na nowe.
Kościół parafialny. Już niebawem w części gospodarczej kościoła będzie położona brakująca glazura, która pozwoli na lepsze zagospodarowanie miejsc i rzeczy potrzebnych w świątyni sezonowo. W tym pomieszczeniu zostaną założone także oprawy do lamp.
Witraże. Terminy realizacji są następujące: przed Uroczystością Zmartwychwstania Pańskiego – góra witraża dużego pionowego, w czerwcu – część dolna i do końca września witraż nad wejściem bocznym w całości. Bieżące informacje w tym temacie będziemy się starać podawać na tablicy przed wyjściem z kościoła. Na tejże tablicy podamy również do wiadomości wiernych graficzny system ogrzewania ławek.
W sprawie wymiany ogrodzenia trwają rozmowy. Są to rozmowy złożone i trudne ze względu na długofalowość w realizacji oraz dość ciekawe rozwiązania, które nie zawsze są zgodne z pierwotnym minimalistycznym założeniem. Byłaby to druga inwestycja, po witrażach, której realizacja jest zależna od środków finansowych oraz od kadencyjności funkcji w naszym Zakonie. O wynikach rozmów wierni zostaną poinformowani w osobnym komunikacie. Na dzień dzisiejszy możemy już zadać pytanie, czy ktokolwiek byłby zainteresowany zakupem części betonowego ogrodzenia już istniejącego. Chodzi o część od ul. Piaskowej do bramy wjazdowej klasztoru.
Ofiara kolędowa, za którą składamy serdeczne podziękowanie – „Bóg zapłać” – jest przeznaczona na wszelkie wydatki związane zarówno z bieżącymi drobniejszymi remontami, jak i te związane z dopłatą chociażby do witraży, parkingu itp.
Gdzieniegdzie, w niektórych domostwach, mogliśmy usłyszeć pytanie: „jak pomóc?”, „co możemy zrobić?” Pytanie dość rzadkie, ale bardzo potrzebne. Odpowiadając na nie, bez wątpienia każdy może się modlić w intencji parafii i duszpasterzy, sióstr, czy osób zaangażowanych w konkretne prace w świątyniach. Niech to będzie modlitwa szczera. Zawsze, każda mniejsza czy większa sprawa, wydarzenie, remont czy inwestycja jest przeze mnie zawierzana Panu Bogu. Dotyczy to także spraw personalnych.
Dlatego, niejako przy okazji sprawozdania pokolędowego, proszę na nowo o zaangażowanie się we wspólnotę Żywego Różańca. Wiele osób z tej wspólnoty odeszło już do Boga. Propozycja od prowadzących jest taka, aby po śmierci danego uczestnika osoby czy osoba z rodziny wpisała się w jego miejsce. Zapisów można dokonywać w kancelarii. Głównym zobowiązaniem jest dziesiątka różańca, która naprawdę przynosi niezwykłe owoce.
Dziękujemy także osobom z „Margaretek” i wszystkim modlącym się rano czy to w kościele filialnym czy parafialnym.
Prośba o sprzątanie kościoła skierowana do poszczególnych bloków czy ulic jest nade wszystko prośbą o wzięcie odpowiedzialności za nasz wspólny dom, jakim jest dom modlitwy, czyli nasza świątynia. Miała ona charakter sondażowy. Niewielu wiernych, około zaledwie 20, zaangażowało się w tę jakże potrzebną, cotygodniową akcję. Dziękuję za stałe zaangażowanie grupie sprzątającej. Nadal gorąco prosimy o pozytywny odzew na tę prośbę. Gorąco będziemy prosić wszystkich czujących się na siłach, o wpisywanie się w specjalny zeszyt, który będzie wyłożony w marcu na stoliku pod chórem. Dziękujemy, tym którzy rozumieją znaczenie piątego przykazania kościelnego, które brzmi: „Troszczyć się o potrzeby wspólnoty Kościoła”
Już dziś chcę zaprosić wszystkich chętnych mężczyzn do pomocy przy porządkowaniu piwnic kościelnych. Spotkanie organizacyjne będzie miało miejsce 9 marca.
Podsumowanie wizyty duszpasterskiej dość mocno pokrywa się z podsumowaniem działalności parafii za dany rok kalendarzowy. Dlatego będą one prawdopodobnie połączone w następnym roku i przedstawione pod koniec stycznia. W ten sposób dotrzemy do znacznie większej ilości wiernych niż tylko tych, którzy są obecni 31 grudnia na Mszy św. o godz. 17.00.
Dodatkową wizytę duszpasterską przeniesiemy w następnym roku na sobotę zamiast niedzieli.
O wszelkich innych sprawach będziemy informować parafian na bieżąco, jak to jest w zwyczaju, w czasie podsumowania danego kwartału lub w czasie ogłoszeń duszpasterskich.
Dziękując wszystkim za wszystko, pragniemy aby błogosławieństwo kolędowe trwało w Waszych domowych kościołach przez cały rok. Niech dobry Bóg umacnia Waszą więź z parafią, abyśmy stawali się jedną rodziną dzieci Bożych wspólnie dążących do zbawienia wiecznego.