HISTORIA NASZEJ PARAFII

Odcinek - 23

W dniu 11 października 1962 r., w Uroczystość Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny, Ojciec Święty Jan XXIII ogłosił całemu światu, iż rozpoczyna się w Rzymie tak bardzo upragniony II Watykański Sobór Powszechny.

W naszej parafii "Czuwanie soborowe" przypadło na dni 19 i 20 listopada 1962r. Już na tydzień wcześniej nasi Parafianie, zachęcani przez swoich duszpasterzy, modlili się i przystępowali do spowiedzi św., aby "czuwać" w stanie łaski uświęcającej. Po południu 19 listopada br. z naszej parafii wyjechała 20-osobowa delegacja do Częstochowy ze świecą, aby zapalić ją przed Cudownym Obrazem Pani Jasnogórskiej, jako symbol czuwającej parafii. Dla pozostałych Parafian zgromadzonych w naszym kościele, o godz. 19.00, została odprawiona uroczysta Msza Św. z wystawieniem Najświętszego Sakramentu, która rozpoczęła "Czuwanie soborowe" w naszej parafii. Do pomocy wierni adorowali Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, a o godz. 24.00 została odprawiona "Pasterka Maryjna" w intencji II Soboru Watykańskiego. Następnego dnia, tj. we wtorek 20 listopada br., cały dzień nasi Parafianie "czuwali", wspierając modlitwami obradujących w Rzymie Ojców soborowych. Wieczorem o godz. 19.00, po Mszy Św. wieczornej, O. Boksa wygłosił okolicznościowe kazanie, podkreślając w nim ważność obrad Soboru. Zwrócił się również do wiernych z prośbą o szczególną modlitwę w intencji Soboru i światło Ducha Świętego dla wszystkich jego uczestników.

31 grudnia 1962r., w wieczór sylwestrowy, nasz kościół wypełnił się po brzegi wiernymi, którzy przyszli podziękować Bogu za wszystkie otrzymane łaski i błogosławieństwo w kończącym się Starym Roku. O godz. 17.00 została odprawiona uroczysta Msza Św. na zakończenie Starego Roku, a po niej O. Romuald Liszczyk w czasie nabożeństwa wygłosił okoliczne kazanie. Najpierw zapoznał on wiernych ze statystyką duszpasterską za rok 1962, a następnie wezwał naszych Parafian do pogłębienia swojego życia religijnego i sakramentalnego. Na koniec przed wystawionym Najświętszym Sakramentem wszyscy wierni odmówili wspólnie modlitwy przebłagalne, przepraszając Boga za wszystkie grzechy i zaniedbania popełnione w Starym Roku, prosząc jednocześnie o potrzebne łaski i błogosławieństwo Boże w Nowym Roku. Na zakończenie nabożeństwa odśpiewano pieśń: "Nie tak bystro płynie rzeka...".

Ciąg dalszy w następnym numerze "Głosu św. Jana Chrzciciela"...

Opracował: O. Wojciech Węglicki OSCam.

Szczęśliwego Nowego Roku!

Pożegnaliśmy Stary 1997 Rok. Odszedł już w przeszłość. Teraz tylko pozostaje nam od czasu do czasu powracać wspomnieniami do pięknych i szczęśliwych dni, które nam przyniósł. Jaki był miniony rok? Pytamy się, przypominając sobie wydarzenia, których nam dostarczył, marzenia, które mogliśmy zrealizować i cele, które udało nam się osiągnąć. Zastanawiamy się, czy był to rok pomyślny dla nas, czy też powinniśmy o nim szybko zapomnieć? Dla wielu z nas rok ten przyniósł poprawę sytuacji materialnej w rodzinie, wzrost życia duchowego i religijnego, zgodę i jedność we wspólnocie małżeńskiej i rodzinnej. Innych, natomiast, Stary Rok pogrążył w biedzie, w choroby, spowodował, że przestali się modlić, chodzić do kościoła, stracili swoją drogę do Boga, a ich małżeństwa i rodziny znalazły się o krok od rozbicia. Ktoś w Starym Roku znalazł długo poszukiwaną pracę, a ktoś inny ją stracił. Ktoś się wreszcie czegoś dorobił, wzbogacił, zgromadził jakiś majątek, ktoś inny natomiast, jednej nocy stracił wszystko. Jakby więc nie patrzeć, dla jednych 1997 rok był błogosławiony, dla innych przeklęty.

Jeśli jednak obiektywnie spojrzymy na miniony rok, to z całą pewnością stwierdzimy, że był on bogaty w wydarzenia. Jedne z nich dokonały się w naszym życiu osobistym, inne w rodzinnym, a jeszcze inne przeżywaliśmy na płaszczyźnie społecznej.

Szczególną obfitość wydarzeń minionego roku przeżywała nasza parafia. Najpierw trzeba wspomnieć lipcową tragedię powodzi, w wyniku której wielu ludzi straciło dach nad głową i cały swój dobytek. W tych tragicznych dniach, nasi Parafianie, z wielkim sercem i zaangażowaniem pośpieszyli z pomocą powodzianom. W ramach parafialnej akcji na rzecz powodzian, którą przeprowadziliśmy w miesiącu lipcu, zebraliśmy w sumie 18000 zł, z czego 10000 przekazaliśmy do Caritasu diecezji gliwickiej, a za 8000 zł zakupiliśmy żywność i środki czystości. Ponadto w ramach zbiórki na rzecz powodzian z naszej parafii wysłaliśmy 12 transportów z odzieżą, lekami, środkami czystości, higieny osobistej i żywnością, bezpośrednio do miejsc dotkniętych powodzią, tj.: do Krapkowic, Opola i gminy Lubsza, najbardziej dotkniętej klęską powodzi. Wszystkim naszym Parafianom, którzy przyszli z pomocą powodzianom, składamy serdeczne "Bóg zapłać".

W czerwcu nasza parafia przeżywała dwa piękne wydarzenia. Dekretem Ks. Bp Jana Wieczorka - Ordynariusza diecezji gliwickiej - zostało zatwierdzone Bractwo Matki Bożej Uzdrowienie Chorych, które powstało przy Laskami Słynącym Obrazie Matki Najświętszej, znajdującym się w naszym kościele oraz jubileusz 25-lecia kapłaństwa O. Proboszcza Jana Piontka.

ciąg dalszy na str. 3
Dalej

Poprednia stronaPowrót do menuNastępna strona