HISTORIA NASZEJ PARAFII

Odcinek - 64 - c.d.

W czasie Wielkiego Postu, Droga Krzyżowa odprawiana było w piątki o godz. 18.00, a Gorzkie Żale w niedzielę o godz. 16.00. Kazania pasyjne głosił O. Józef Kordek z Zabrza.

W dniach od 16 do 23 marca 1980r. w naszej parafii przeprowadzone zostały rekolekcje wielkopostne. Nauki głosił O. Apolinary Żak z Zakonu OO. Franciszkanów. Porządek nauk był następujący: nauki ogólne głoszone były po Mszach św. o godz. 6.30, 8.30, 17.00 dla dzieci i 18.30. natomiast nauki stanowe głoszone były o godz. 19.30 dla niewiast i matek w poniedziałek, dla mężczyzn i ojców we wtorek, dla młodzieży żeńskiej w środę, dla młodzieży męskiej w czwartek. Spowiedzi św. słuchano według następującego porządku: młodzież szkolna i dzieci we wtorek godz. 15.00 dziewczęta, w środę godz. 15.00 chłopcy. Dorośli natomiast mogli skorzystać ze spowiedzi codziennie rano od 6.00 do 10.00 i po południu od 16.00 do 19.00. Generalna Komunia Święta i zakończenie rekolekcji odbyło się na wszystkich Mszach św. w niedzielę 23 marca. W czasie wszystkich niedzielnych Mszy św., O. Rekolekcjonista dokonał także poświęcenia krzyży, ponieważ V Niedziela Wielkiego Postu ogłoszona została w naszej Ojczyźnie jako Niedziela Podwyższenia Krzyża Świętego.

Od 3 do 5 kwietnia 1980r. w naszym kościele parafialnym odprawione zostało Triduum Paschalne wprowadzające wiernych w Tajemnicę Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. W Wielki Czwartek nasi Ojcowie udali się rano do chorych z Komunią Wielkanocną. Msza św. Rezurekcyjna w poranek Wielkanocny odprawiona została o godz. 6.00 i zgromadziła bardzo wielu wiernych. Na sumie parafialnej o godz. 10.30 wystąpił chór św. Kamila, a uroczyste Nieszpory Wielkanocne odprawione zostały o godz. 16.30.

15 maja 1980r. nasza parafia przeżywała Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej dzieci ze Szkół Podstawowych nr 4 i 10. O godz. 9.00 odprawiona została Msza św. dla dzieci pierwszokomunijnych ze Szkoły Podst. nr 4, a o godz. 10.30 dla dzieci ze Szkoły Podst. nr 10. Obie Msze św. odprawił O. proboszcz Jan Tarnowski. Dzieci w skupieniu i modlitwie przeżywały swoją Eucharystię oraz pełne wdzięczności przystąpiły do Stołu Pańskiego. O godz. 15.00 odprawione zostało nabożeństwo popołudniowe, podczas którego dzieci pierwszokomunijne otrzymały pamiątkowe obrazki. Dzieci do Pierwszej Komunii Świętej przygotował O. Zbigniew Bodecki.

Ciąg dalszy w następnym numerze "Głosu św. Jana Chrzciciela"

Opracował: O. Wojciech Węglicki OSCam.
Dalej


Pierwsza Komunia Święta 1980r.

Na szlakach Peregrynacji

Już drugi rok trwa Nawiedzenie naszych rodzin przez Obraz Matki Bożej Uzdrowienie Chorych. Wierni chętnie przyjmują w swoich domach Maryję, która przychodzi do nich w gościnę. Obecnie Obraz znajduje się w blokach przy ul. Szopena. Według naszych szacunków i obserwacji Obraz przyjmuje około 80% wiernych. W tym ponad 50% z nich bardzo starannie i pięknie przygotowuje się na spotkanie z Maryją. Świadczą o tym przystrojone okna domów oraz licznie zgromadzona rodzina i sąsiedztwo w czasie obecności Obrazu w rodzinie. Nadal wraz z Obrazem wędruje bukiet czerwonych róż. Niezwykle wzruszające i głębokie w treść są ślubowania, świadectwa, postanowienia, oraz podziękowania i prośby zapisywane przez wiernych w wędrującej wraz z Obrazem Księdze Czynu Maryjnego.

To co nas najbardziej raduje w związku z trwającą w parafii Peregrynacją Obrazu Matki Bożej Uzdrowienie Chorych, to przede wszystkim duże zainteresowanie ze strony wiernych wędrówką Obrazu i trasą, jaką przemierza Maryja odwiedzając w domach swoje dzieci.

Nadal w związku z Peregrynacją apelujemy do naszych Parafian, aby jak to tylko możliwe najbardziej uroczyście witali i żegnali Obraz Matki Bożej w swoich domach. Dobrze by było, gdyby na odwiedziny Obrazu zaprosić do swojego mieszkania najbliższą rodzinę, krewnych, znajomych, jak również sąsiadów. Wielce pożądane jest to, aby podczas czuwania przy Obrazie, jak najwięcej czasu spędzać razem i odmawiać modlitwy we wspólnocie.

Do tych, którzy mają jakiekolwiek opory, co do przyjęcia w swoim domu wędrującego Obrazu Matki Bożej Uzdrowienie Chorych mówimy, aby przezwyciężyli swoją niepewność oraz zobojętnienie i szczerze otwarli swoje serca i domy przed Najczulszą z Matek. Również i taka postawa, że "my nie musimy przyjmować w swoim domu Obrazu Matki Bożej Uzdrowienie Chorych, bo u nas wszyscy są zdrowi" jest jakimś nieporozumieniem. Bywa i tak, że ludzie wstydzą się przyjąć Obraz, bo w ich domach jest pijaństwo, niezgoda, niemoralne życie, rozbite małżeństwo, konkubinat itp. Wobec takich sytuacji mimo wszystko zachęcamy do przyjęcia Obrazu. Pamiętajmy, Maryja jest Matką wszystkich swych dzieci. Nikogo nie odrzuca, nie odpycha i nikim nie gardzi. Kto wie, może Jej Nawiedzenie właśnie w takim domu czy rodzinie jest najbardziej potrzebne. Wielu wiernych nie może przyjąć Obrazu ponieważ w tym czasie albo pracują, albo gdzieś na dłużej wyjeżdżają. Również i w takich okolicznościach, apelujemy, aby nie rezygnować z łaski Nawiedzenia. Jeśli na przeszkodzie stoi praca lub konieczny wyjazd, niech ten Obraz w naszym imieniu przyjmie ktoś z najbliższej rodziny. Chodzi bowiem o to, aby wędrująca Matka mogła przynieść błogosławieństwo Chrystusa nie tylko dla domowników, ale również dla samego domu.

Przeżywana przez naszą parafię Peregrynacja, ma wymiar religijny i głęboko duchowy. Chcemy bowiem ożywić w sercach wiernych ducha modlitwy i umocnić więź wspólnotową. Zadaniem Peregrynacji jest również uwrażliwienie człowieka na sprawy Boże i własne uświęcenie.

Peregrynacja Obrazu Matki Bożej Uzdrowienie Chorych w naszej parafii trwać będzie tak długo, jak to będzie konieczne. Nadal obowiązują pewne stałe ramy Nawiedzenia. Z ulicy na ulicę i z bloku do bloku Obraz przeprowadzany jest w obecności kapłana. Nawiedzenie każdego domu trwa jedną dobę tzn. zaczyna się o godz. 17.00 jednego dnia, a kończy o tej samej porze dnia drugiego. Wędrujący Obraz nie cofa się. O mającej zakończyć się Peregrynacji na danej ulicy lub w bloku zawiadamiamy parafię na co najmniej dzień wcześniej. Jednocześnie powiadamiamy pierwszą rodzinę następnej ulicy lub bloku. Rodziny, które przyjęły w swoich domach wędrujący Obraz Matki Bożej Uzdrowienie Chorych zachęcamy do licznego udziału w Mszach św. dziękczynnych odprawianych w naszym kościele w każdą ostatnią sobotę miesiąca. Podczas wspomnianej Mszy św. wierni otrzymują pamiątkowe obrazki z Peregrynacji.

Opracował: O. Wojciech Węglicki OSCam

Poprednia stronaPowrót do menuNastępna strona