HISTORIA NASZEJ PARAFII

Odcinek - 68 c.d.

24 sierpnia 1981r. z naszej parafii pod przewodnictwem O. Jana Freja wyrusza 4-dniowa Piesza Pielgrzymka Młodzieży do Częstochowy. W pielgrzymce jak zwykle licznie bierze udział nasza parafialna młodzież.

30 sierpnia 1981r. w naszym kościele parafialnym o godz. 10.30 swoją Mszę św. Prymicyjną odprawił O. Krystian Respondek, który kończył studia teologiczne w Austrii. O Neoprezbiter po każdej Mszy św. udzielał wiernym prymicyjnego błogosławieństwa.

W dniach od 18 do 25 września 1981r. w naszej parafii przeżywany był Tydzień Miłosierdzia. W tym Tygodniu szczególnie wierni pamiętali o polskich Misjonarzach na Madagaskarze, których polecali Bogu w modlitwach. W czasie Tygodnia Miłosierdzia przypadło również Święto św. Łukasza - Patrona Lekarzy i Służby Zdrowia. Z tej okazji o godz. 7.30 w naszym kościele odprawiona została Msza św. w intencji pracowników sąsiadującego z klasztorem Szpitala Miejskiego nr 2. Po obiedzie natomiast w zakonnym refektarzu odbyło się spotkanie z personelem szpitala.

25 października 1981r. w parafii obchodzona była rocznica poświęcenia kościoła. Na wszystkich Mszach św. odczytywana była prośba skierowana do wojewody katowickiego o udzielenie pozwolenia na budowę nowego kościoła na terenie naszej parafii. W miedzy czasie nadeszła odpowiedź, ze wzmianką, że prośba zostanie rozpatrzona w I kwartale 1982r.

15 listopada 1981r. w naszym kościele obchodziliśmy doroczny odpust parafialny ku czci Matki Bożej Uzdrowienie Chorych. Suma odpustowa odprawiona została o godz. 10.30, a Nieszpory w godzinach popołudniowych.

25 listopada 1981r. w naszej parafii odbył się Zjazd Polskiej Prowincji Zakonu OO. Kamilianów. W programie spotkania znalazła się Msza św. koncelebrowana oraz wykład na temat: "Konstytucje kamiliańskie w świetle ostatnich Kapituł Generalnych". Po spotkaniu w kościele oraz wspólnej modlitwie, wszyscy zakonnicy udali się na obiad i poobiednią kawę.

W listopadzie 1981r. Kuria Diecezjalna w Katowicach zaleciła, aby w większych parafiach odwiedziny duszpasterskie zaczynały się już w Adwencie. W związku z tym w naszej parafii popularna "Kolęda" zaczęła się od I Niedzieli Adwentu.

W dniu 13 grudnia 1981r. Środki masowego przekazu podały, że o północy wprowadzony został na terenie całej Polski "stan wojenny". Wiadomość ta wstrząsnęła całą opinią publiczną. Wszystkich nas ogarnął niepokój i smutek, że oto w taki brutalny i przebiegły sposób targnięto się na naszą wolność i odebrano Polakom wszelkie nadzieje na zmianę sytuacji politycznej i ekonomicznej w kraju. Najbardziej w wyniku wprowadzenia "stanu wojennego" ucierpiał Ruch Związkowy NSZZ "Solidarność". Zaczęły się internowania i prześladowania moralne oraz fizyczne wielu Polaków. Przez całą "smutną niedzielę" na każdej Mszy św. odmawiane były modlitwy w intencji Ojczyzny i Narodu, a na zakończenie Mszy św. wierni śpiewali hymn "Boże, coś Polskę..."

Ciąg dalszy w następnym numerze "Głosu św. Jana Chrzciciela"

Opracował: O. Wojciech Węglicki OSCam.
Dalej

Na szlakach Peregrynacji

Kopia Obrazu Matki Bożej Uzdrowienie Chorych od dłuższego już czasu wędruje po "Osadzie św. Jana". Przemierza tym razem bloki przy ul. Kolorowej, w których zamieszkuje średnio od 60 do 90 rodzin.

Według naszych obliczeń Obraz Matki Bożej Uzdrowienie Chorych średnio gości w około 75% rodzin. Są jednak i takie bloki, gdzie Obraz wpuściło prawie 90% rodzin. Obecnie Matka Boża Uzdrowienie Chorych nawiedza rodziny w bloku przy ul. Kolorowej 22.

Przy okazji Peregrynacji chcemy poczynić kilka uwag, które mogą się przydać tym, którzy przygotowują się do przyjęcia w swoim domu Obrazu Matki Bożej.

Wizyta Matki Bożej w naszych rodzinnych progach jest przede wszystkim wydarzeniem religijnym, dlatego nie powinno w czasie Jej Nawiedzenia zabraknąć z naszej strony: modlitwy, śpiewów oraz tzw. "czuwania przed Obrazem w milczeniu". Zachęcamy również wiernych do tego, aby w ciągu tych 24 godzin, kiedy Obraz jest w naszym domu odmówić cały różaniec, a więc 3 jego części: radosną, bolesną i chwalebną. Zalecamy natomiast, aby przynajmniej jedną część różańca odmówić wspólnie, w gronie rodzinnym.

Peregrynacja ma również charakter rodzinnego święta, dlatego do czuwania przed Obrazem zaprośmy naszych najbliższych, sąsiadów i znajomych. Pamiętajmy również o dziękczynieniu, biorąc udział całymi rodzinami we Mszy św. w ostatnią sobotę miesiąca, w której dziękujemy Bogu i Jego Matce za "Dar Nawiedzenia".

Obecnie Peregrynacja potrwa do 22 marca br. po czym nastąpi przerwa świąteczna. Wznowienie peregrynacji dopiero 3 kwietnia br.

O. proboszcz

Poprednia stronaPowrót do menuNastępna strona