HISTORIA NASZEJ PARAFII

Odcinek - 72 c.d.

5 czerwca 1983r. w naszym kościele parafialnym odbyła się Uroczystość Prymicyjna O. Ernesta Szlegera, kamilianina, pochodzącego z naszej parafii. Na sumie o godz. 10.30 O. Neoprezbiter odprawił swoją prymicyjną Mszę św. witany wierszykami od dzieci oraz życzeniami składanymi przez poszczególne delegacje duszpasterskie na czele z Radą Parafialną. Słowo Boże podczas Mszy św. Prymicyjnej wygłosił O. Paweł Bachowski. Jednocześnie O. Prymicjant po każdej Mszy św. udzielał wiernym swego prymicyjnego błogosławieństwa.

20 czerwca 1983r. cały Kościół Katowicki przeżywał wzruszające wydarzenia związane z przybyciem na Ziemię Śląską papieża Jan Pawła II. W samych Katowicach, do których przybył papież - Rodak było obecnych ponad milion ludzi. Na spotkanie z Ojcem Świętym w naszej parafii przygotowano się duchowo i materialnie. Wielu naszych wiernych w pielgrzymce udało się do Katowic, aby zobaczyć i pozdrowić Jana Pawła II. Ci, natomiast którzy nie mogli spotkać się z Ojcem Świętym w Katowicach, na znak łączności z nim udekorowali swoje domy i podwórka.

26 czerwca 1983r. nasza parafia przeżywała doroczny odpust ku czci głównego Patrona Parafii i kościoła św. Jana Chrzciciela. Sumę odpustową w tym dniu o godz. 10.30 celebrował O. Neoprezbiter Andrzej Chorążykiewicz, który, po każdej Mszy św. udzielał wiernym swego prymicyjnego błogosławieństwa.

3 lipca 1983r. z naszej parafii wyruszyła Ślubowana Pielgrzymka do Piekar Śl. W tym roku jednak udział wiernych w pielgrzymowaniu do Matki Miłości i Sprawiedliwości Społecznej nie był liczny.

7 lipca 1983r. w naszym kościele parafialnym odbył się Dzień Chorych przed odpustem ku czci św. Kamila. Msza św. w intencji chorych została odprawiona o godz. 16.00. Po Mszy św. wszyscy chorzy otrzymali skromne podarunki.

10 lipca 1983r. w naszej parafii przeżywaliśmy Uroczystość Odpustową ku czci św. Kamila - Patrona Parafii Chorych i Zakonu. Sumę odpustową o godz. 12.00 celebrował i Słowo Boże wygłosił O. Redemptorysta z Gliwic. Po sumie odbyła się procesja teoforyczna dookoła kościoła. Wieczorem natomiast została przygotowana kolacja, na którą zaproszono personel medyczny naszego szpitala.

Ciąg dalszy w następnym numerze "Głosu św. Jana Chrzciciela"

Opracował: O. Wojciech Węglicki OSCam.
Dalej

ŚLUBOWANA PIELGRZYMKA DO PIEKAR ŚLĄSKICH

WYMARSZ

Około godz. 6.45, Jubileuszowa Ślubowana Pielgrzymka do Piekar Śląskich, wyruszyła z placu kościelnego. Tradycyjnie już uczestnicy pielgrzymki, wzięli ze sobą krzyż ozdobiony kwiatami, lizaki, transparent i nagłośnienie. Trasa pielgrzymki niezmiennie wiedzie przez: Bobrowniki, Radzionków, Piekary Śl. Wyruszających do Matki Bożej Piekarskiej pielgrzymów pożegnał O. Piotr Długołęcki.

ORGANIZACJA

Tegoroczna Ślubowana Pielgrzymka miała charakter jubileuszowy. Idący do Piekar Śl. Pątnicy dziękowali Matce Bożej za 60 lat istnienia parafii. W związku z tym główny organizator pielgrzymki O. proboszcz Wojciech Węglicki, zadbał o to, aby pątnicy na długo zapamiętali jubileuszową pielgrzymkę. Wszyscy więc, którzy wyruszyli w pielgrzymkę do Matki Bożej Piekarskiej otrzymali pamiątkowe żółte czapeczki z daszkiem, na których wydrukowany został herb kamiliański z napisem "OO. Kamilianie - Tarnowskie Góry".

Ponadto pątnikom rozdano również okolicznościowe znaczki z wizerunkiem Matki Bożej Piekarskiej, na tle budynku kościoła, szpitala i klasztoru z informacją o dacie pielgrzymki i jubileuszu parafii.

W czasie całej pielgrzymki rozegrano również 3 konkursy wiedzy o parafii, Piśmie Świętym i katechizmie, dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W tym roku do Piekar Śląskich udało się 172 pątników. W obie strony wędrującym pielgrzymom przewodził O. proboszcz.

PROGRAM PIELGRZYMKI

Po przybyciu do Piekar Śląskich nasza Ślubowana Pielgrzymka została powitana przez kustosza sanktuarium na Rajskim Placu. O godz. 10.00 odprawiona została Droga Krzyżowa z wypominkami również na Rajskim Placu. W samo południe o godz. 12.00 w Bazylice Mariackiej odprawiona została uroczysta Msza św. z TE DEUM w intencji naszej parafii obchodzącej Jubileusz 60 Lecia swego istnienia. O godz. 13.45 nasi pątnicy indywidualnie wzięli udział w Różańcu św. Natomiast pobyt naszej pielgrzymki w Piekarach Śl. Zakończyły Nieszpory Maryjne, odprawione w Bazylice o godz. 15.00.

POGODA

Jak na każdej pielgrzymce, pogoda bywa urozmaicona, tak samo było i podczas tegorocznej pielgrzymki. Wychodziliśmy z placu kościelnego w słońcu i zapowiadającym się upale. W czasie drogi słońce szybko przykryły ciemne chmury. W Piekarach Śl. zaraz po przybyciu pielgrzymki lunął krótki, ale rzęsisty deszcz. Podobnie było około godz. 14.00. Wracaliśmy natomiast w pełnym słońcu i duchocie.

Opracowała: REDAKCJA

Poprednia stronaPowrót do menuNastępna strona