HISTORIA NASZEJ PARAFII

Odcinek - 81 c.d.

24 grudnia 1986r. Mszą św. o Północy tzw. "Pasterską" rozpoczęliśmy obchody Świąt Bożego Narodzenia. Eucharystii przewodniczył o. proboszcz oraz wszyscy pracujący w parafii kapłani. Podobnie było z uroczystościami związanymi z zakończeniem Starego Roku. Sylwestrowy wieczór zgromadził w naszym kościele wielu wiernych, którzy podczas Mszy św. dziękowali Bogu za otrzymane w mijającym roku łaski i dobrodziejstwa oraz prosili o błogosławieństwo na rozpoczynający się nowy rok.

1 stycznia 1987r. Uroczystością ku czci Świętej Bożej Rodzicielki rozpoczęliśmy Nowy Rok. Na wszystkich Mszach św. modliliśmy się o pokój na świecie, błogosławieństwo dla naszych rodzin i całej parafii.

19 stycznia 1987r. w parafii gościliśmy chór katedralny z Katowic, który ze swoim programem kolędowym wystąpił podczas parafialnej sumy o godz. 10.30. jednocześnie w tym dniu rozpoczęty został Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan pod hasłem: "Zjednoczeni z Chrystusem - jesteśmy nowym stworzeniem".

24 stycznia 1987r. w ramach przygotowań naszej parafii do II Kongresu Eucharystycznego i III pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski, w wigilię święta Nawrócenia św. Pawła odbyła się w kościele całodzienna adoracja Najśw. Sakramentu. Wzięła w niej udział duża liczba wiernych oraz nasi duszpasterze, którzy przewodniczyli modlitwie.

31 stycznia 1987r. o. Jerzy Kuk - opiekun Ministrantów wraz z całą Służbą Liturgiczną Ołtarza przygotował wieczór gwiazdkowy. Rozpoczęcie nastąpiło Mszą św. o godz. 16.00, podczas której przyjęto nowych ministrantów i kandydatów do Służby Ołtarza. Do grona Ministrantów zostali przyjęci chłopcy, którzy odbyli wyznaczoną kandydaturę. Po Mszy św. Ministranci i ich rodzice spotkali się przy herbatce i ciastku w dużej salce. Podczas spotkania o. Szymon Skawiński skierował do rodziców ministrantów słowa podzięki i zachęty do dalszej współpracy dla dobra parafii.

Ciąg dalszy w następnym numerze "Głosu św. Jana Chrzciciela"

Opracował: O. Wojciech Węglicki OSCam
Dalej

U Licheńskiej Pani

W połowie XIX wieku, w 1850r. Matka Boża jako Królowa Polski przyszła z nieba na naszą ziemię, niosąc upomnienia i pociechę dla polskiego narodu zakutego w kajdany niewoli, dla wszystkich strapionych ludzkich serc. Za miejsce swoich objawień wybrała wieś Licheń Stary, znajdujący się w odległości 10 km na północ od Konina. Historia tej miejscowości sięga epoki kamiennej. W czasach rzymskich wiódł tędy szlak bursztynowy. Sama zaś nazwa Licheń pochodzi od szatana zwanego po słowiańsku Licho, którego wówczas czczono jak głosi legenda, w wybudowanej na tym miejscu pogańskiej świątyni. W XIII wieku na wzgórzu znajdował się zamek możnowładców - sławnej rodziny Licheńskich. Zagłada miasta nastąpiła w 1655r. za sprawą Szwedów, którzy zdobyli Licheń, niszcząc i grabiąc przy okazji całą miejscowość.

Sanktuarium Maryjne w Licheniu powstało w najtrudniejszych dla Polski okresie utraty niepodległości i zaborów. Wszystko zaczęło się od małego obrazka Matki Bożej z polskim orłem na piersiach, ujrzanego przez rannego żołnierza napoleońskiego Tomasza Kłossowskiego, mieszkańca parafii Licheń. 20 października 1813r., po bitwie narodów pod Lipskiem, bliski śmierci Tomasz wzywał pomocy Matki Bożej. W świetle zachodzącego słońca Tomasz ujrzał zbliżającą się Najświętszą Panienkę, która przytulała do piersi Orła Białego i pochyliwszy się nad wyczerpanym żołnierzem obiecała mu zdrowie i powrót na ojczystą ziemię. Jednocześnie poleciła mu, aby odnalazł obraz z Jej wizerunkiem i krzewił kult Maryi z Białym orłem na piersiach. Obraz ten został znaleziony przez Tomasza Kłossowskiego 9 września 1836r. podczas pielgrzymki na Jasną Górę. W 1844r. znalazł swoje miejsce w kapliczce w Grąblińskim Lesie. Po śmierci Tomasza kapliczką opiekował się miejscowy pasterz Mikołaj Sikatka, któremu Matka Najświętsza przekazała swoje niebiańskie posłannictwo. Maryja ostrzegała ludzi przed grożącą im karą Bożą i wskazywała na ratunek, jaki daje im w swoim wizerunku. Zapowiadała też lepszą przyszłość dla ojczyzny. Orędzie Licheńskie potwierdzone wieloma uzdrowieniami zaczęło się dynamicznie rozwijać od 1852r. Najpiękniejsze jednak chwile przeżyli wierni dopiero w 1966r. kiedy to w 1000 Lecie Chrztu Polski dokonano uroczystej koronacji obrazu Matki Bożej Licheńskiej - Bolesnej Królowej Polski. Korony papieskie podarował papież Paweł IV.

Piękno Lichenia, jego duchowość i rozwój kultu maryjnego w czasach współczesnych związane jest z osobą kustosza sanktuarium ks. Eugeniusza Makulskiego. Jest on inicjatorem wielu przedsięwzięć: m in. odnowienia i rozbudowy kościołów: MB Częstochowskiej i św. Doroty w Licheniu, gdzie znajduje się Cudowny Obraz. Ponadto za jego sprawą powstały stacje Drogi Krzyżowej w Lasku Grąblińskim, na Golgocie w Licheniu oraz na placu modlitw.

Z inicjatywy ks. Eugeniusza Machulskiego w 1994r. rozpoczęła się budowa największej w Polsce świątyni, bazyliki dla Matki Bożej Licheńskiej.

Sanktuarium Licheńskie położone jest na Ziemi Wielkopolskiej, między pasmem ciągnących się lasów, a niewielkim jeziorem znajdującym się opodal. Można tu wspaniale wypocząć, ale też i dużo zwiedzić oraz zobaczyć. Dzięki obecności sanktuarium, w Licheniu rozwinęła się turystyka pielgrzymkowa. Obok Domów Pielgrzyma, powstają pensjonaty, domy wypoczynkowe oraz gospodarstwa agroturystyczne. Licheńskie Sanktuarium urzeka nie tylko piękną przyrodą i wspaniałymi warunkami do wypoczynku, ale przede wszystkim dużą ilością obiektów sakralnych i miejsc związanych z kultem Matki Bożej. Największe jednak wrażenie sprawia sama bazylika. W ciągu 9 lat postała olbrzymia budowla wzorowana na bazylice św. Piotra w Rzymie. Dziś już jest wykańczana wewnątrz. Wspomniana świątynia posiada dwie kondygnacje dolną i górną, boczne kaplice, ogromne tarasy, złoconą kopułę i strzelistą wierzę. Swym wyglądem urzeka i zadziwia. Pielgrzymi zadają sobie pytanie: "Jak wielka musi być ofiarność ludzka, żeby mogło powstać tak wielkie dzieło?".

Warto więc wybrać się do Lichenia. Spędzić tam kilka dni i w skupieniu oraz modlitwie podziękować Bogu za to miejsce święte, które dla nas Polaków jest pomnikiem wiary, patriotyzmu oraz naszej tożsamości narodowej. 17 maja br. w pielgrzymkę do Licheńskiej Pani udała się grupa z naszej parafii.

Opracował: O. Wojciech Węglicki OSCam

Poprednia stronaPowrót do menuNastępna strona